Международната общност приветства споразумението между САЩ и Русия за сирийските химически оръжия, постигнато след тридневни преговори между американския държавен секретар Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров. То гласи, че арсеналът на Сирия ще бъде отнет и унищожен до средата на 2014 година.
Малко след като двамата изложиха основните точки от съвместния си план, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун определи договорката като стъпка по пътя към слагането на край на „потресаващите страдания” на сирийците. Ки Мун обеща подкрепата на ООН за изпълнението на споразумението, постигнато на преговорите в Женева.
Американският президент Барак Обама също изрази задоволство от спогодбата. Той обаче допълни, че още много трябва да бъде постигнато и Дамаск трябва да отстъпи.
Обама предупреди също, че ако режимът на президента Асад не приеме условията на споразумението, постигнато между САЩ и Русия, то „Вашингтон остава подготвен да действа”. „Постигнат е значителен прогрес, но има още много какво да се свърши”, заяви Обама, като добави, че САЩ ще продължат да работят с Русия, Франция, Великобритания и ООН за разрешаване на сирийската криза.
В същото време лидерът на бунтовническата Свободна сирийска армия отхвърли споразумението. „Не можем да приемем никаква част от тази инициатива”, каза генерал Селим Идриус пред репортери в Истанбул.
„Очаква ли се ние, сирийците, да чакаме до средата на 2014 г., да продължават да ни избиват всеки ден и да приемем споразумението, само защото химическите оръжия ще бъдат унищожени през 2014 година”, попита генералът. „Уважаваме нашите приятели от международната общност и се надяваме, че те ще разберат нашата позиция... Не можем да приемем тази алтернатива, тъй като тя игнорира масовите убийства на наши съграждани”, подчерта той.