Основателят и шеф на социалната мрежа Фейсбук (Facebook) Марк Зукърбърг лично подкрепи компанията Епъл (Apple) в спора с Федералното бюро за разследване (ФБР) по разкодирането на смартфона, принадлежал на един от терористите от Сан Бернардино, щата Калифорния, предадоха световните агенции.

Преди това на страната на Епъл застана и Туитър (Twitter).

"Ние подкрепяме Епъл. Вярваме в закодирането и според нас то е важен инструмент", отбеляза Зукърбърг в очаквана с голям интерес реч снощи на Световния конгрес на мобилните телекомуникации в Барселона.

"Не мисля, че е правилно да се изключва (кодирането) на водещи продукти, които хората ползват. Не мисля също, че да се отвори достъпът или да се забрани кодирането са ефективни начини да се повиши сигурността", допълни Зукърбърг.

Основателят на Майкрософт (Microsoft) Бил Гейтс пък заяви, че на американското правителство трябва да му бъде разрешено да разкодира айФона на стрелеца от Калифорния. В интервю за "Файненшъл таймс", публикувано днес, Гейтс отхвърля твърденията, че подобно искане ще създаде прецедент.

На 16 февруари съдът в Калифорния поиска от Епъл да предостави на ФБР специална програма, която ще му позволи да получи достъп до информацията, съхранявана на айФон, принадлежащ на терориста Саид Фарук, който на 2 декември миналата година участва в нападението срещу център за подпомагане на инвалиди в Сан Бернардино и бе ликвидиран. При терористичното нападение загинаха 14 души, а 21 бяха ранени.

Досега властите безуспешно се опитват да свалят информацията от смартфона. За Епъл кодирането на данни на нейните устройства е стандартна практика и много от тях са защитени с парола. Ако тя се набере много пъти погрешно, цялата информация се унищожава.

Правосъдното министерство на САЩ поясни, че програмата, от която се нуждае, е само за конкретния смартфон, а не за всички устройства на Епъл, но Епъл обяви, че ще оспорва искането на ФБР.

Шефът на Епъл Тим Кук заяви, че компанията ще оспори това искане на властите, тъй като то "заплашва сигурността на клиентите".

Според експерти в сферата на сигурността, цитирани от Блумбърг бизнес, това съдебно дело заплашва да има колосални последици и за защитата на личната информация, и за конкурентоспособността на американските компании.