Марин льо Пен и 8 евродепутати бяха признати за виновни в присвояване на публични средства, съобщава БГНЕС.
В момента съдът в Париж произнася присъдите като те ще бъдат съобщени поотделно, съобщава Гардиън.
Наказателния съд в Париж трябва да се произнесе дали тя трябва да бъде лишена от правото да се кандидатира за президент след две години, предаде АФП.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Четенето на това очаквано с нетърпение съдебно решение започна около 10:20 ч.българско време в зала, препълнена с журналисти и представители на обществеността.
Очаква се изслушването да продължи поне два часа.
Решението държи в напрежение политическата класа във Франция, откакто в края на ноември прокуратурата изненадващо поиска петгодишна присъда за лишаване от право да се кандидатира за президент „с предварително изпълнение“ за Льо Пен, т.е. да се приложи незабавно, дори ако тя обжалва.
Ако съдиите последват това обвинение, 56-годишната Льо Пен няма да може да участва в следващите президентски избори, насрочени за 2027 г., в които тя сега изглежда фаворит след три неуспешни опита.
Прокуратурата също така иска пет години лишаване от свобода, включително две години, които могат да бъдат заменени с общественополезен труд, и глоба в размер на 300 000 евро.
Осем членове на ЕП от НС, също бяха признати за виновни в присвояване на публични средства.
Съдът изчисли, че общата загуба възлиза на 2,9 млн. евро, тъй като евродепутатите от НС „са имали хора, на които Европейският парламент е плащал, а те всъщност са работили за крайнодясната партия“.
„Чета тук и там, че сме се разгорещили. Лично аз не съм“, коментира евродепутатът в седмичника La Tribune Dimanche.
„Във всеки случай това няма да ни отслаби“, каза заместник-председателят на партията Луи Алиот, който също е изправен пред осъдителна присъда по това дело.
Очакваше се Марин льо Пен да поведе на първия тур на предстоящите президентски избори с 34% до 37% от намеренията за гласуване според публикувано на 30 март социологическо проучване.
Това обаче не е гаранция за краен успех, тъй като тя вече се провали през 2017 г., а след това и през 2022 г. на втория тур срещу настоящия президент Еманюел Макрон, който не може да се кандидатира за преизбиране.
Но в едно силно раздробено Народно събрание тя оглавява най-голямата парламентарна група, способна да свали правителството по всяко време.
През 2027 г. Льо Пен се надява да пожъне плодовете на едно десетилетие, прекарано в шлифоване на имиджа на партията, основана от баща ѝ Жан-Мари Льо Пен, който беше осъден за расистки и антисемитски изказвания и почина на 7 януари.
Първоначално наречена Национален фронт, през 2018 г. партията беше преименувана на Национален сбор.
Макар че борбата с имиграцията остава в основата на програмата ѝ, а „ислямистката заплаха“ - антифонът на речите ѝ, Льо Пен се отказа особено от идеята за излизане от еврозоната.
Миналата седмица Жордан Бардела, председател на партията, стана първият лидер на НС, поканен от израелското правителство, сякаш за да компенсира антисемитски звучащите каламбури, предпочитани от „патриарха“ Жан-Мари Льо Пен.
Според обвинението между 2004 и 2016 г. Националният фронт е създал „организирана, систематизирана система“, за да превърне Европейския парламент в „дойна крава“ на партията, като е използвал плащанията от 21 000 евро на месец, на които евродепутатите имат право да плащат на „фиктивни“ парламентарни сътрудници.
Европейският парламент оценява нанесените щети на 4,5 млн. евро.
Прокурорът също така поиска Льо Пен да бъде глобена с 300 000 евро, да изтърпи до 10 години затвор и, което е изключително важно, да бъде лишена от правото да се кандидатира за публична длъжност с незабавно действие за срок от пет години, ако бъде призната за виновна.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK