Спирането на изграждането на газопровода "Северен поток-2" като средство за натиск върху Русия с цел да изтегли войските си от границата с Украйна ще има по-скоро обратният ефект и ще доведе до ескалация на напрежението между Кремъл и Киев, заяви германският външен Хайко Маас в интервю за телевизия АРД.

Германският канцлер Ангела Меркел и американският президент Джо Байдън са провели телефонен разговор в сряда за ситуацията в Украйна и призоваха Москва да се оттегли своите войски от границата. Маас също отправи такъв призив към Русия, пише "Дойче веле".

„Важно е Украйна да е сигурна в нашата солидарност и да се отправи предупреждение към Кремъл срещу предприемането на инвазия. ЕС, НАТО, Г-7 и международната общност заявиха това ясно. Москва също няма интерес да възпламенява военните действия“, заяви Маас.

В момента на руско-украинската граница има най-голямото струпване на войски от 2014 г. насам. Съобщения за движението на руски войски към границата с Украйна се появиха в началото на април. Киев обвини Москва, че е разположила над 80 000 войници на украинските граници и в анексирания Крим. Редица висши служители в САЩ и Европейския съюз вече изразиха загриженост относно тази ситуация. Украинският президент Владимир Зеленски призова САЩ да помогнат за отблъскване на руската агресия. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу обясни концентрацията на военнослужещите в тези райони с „контролни проверки“.

Работите по полагане на тръби за „Северен поток-2“ бяха възобновени през декември 2020 г. след едногодишно прекъсване, но скоро отново бе спряно заради протести на еколози срещу неговото изграждане. Като цяло проектът е завършен приблизително на 95%.

САЩ, Украйна и балтийските страни активно се противопоставят на изграждането на газопровода, страхувайки се от увеличаване на влиянието на Русия на европейския енергиен пазар. Вашингтон включи кораба за полагане на тръби "Фортуна" и неговия собственик, компанията, в два санкционни списъка.

В същото време германското правителство подкрепя „Северен поток-2“, въпреки че в страната има много негови критици. Германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер обяви възможността за въвеждане на мораториум върху завършването на противоречивия проект.