Българският лекарски съюз излезе с остра позиция след обръщението на депутата от „Има такъв народ“ Тошко Йорданов в Народното събрание към студентите по медицина и специализантите.
А той им каза: „Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата“.
Това се случи по време на заседание на Комисията по здравеопазване в НС.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Лекарите не са „стока“, която може да бъде подменяна. Те са хора с мисия, се казва в писмото на БЛС.
В обръщение на председателя се посочва още, че всеки опит за омаловажаване труда на лекарите е неприемлив.
„Колегите не са еднакви по натовареност, квалификация или условия на труд. Системата е изградена с гъвкавост, която позволява растеж, развитие и справедливо диференциране на възнагражденията. Тази структура не трябва да се руши – тя трябва да се надгражда. Българските лекари заслужават не само достойно заплащане, но и уважение. А когато това уважение се подменя с обида – реагираме категорично и без компромис.“
До каква степен здравната ни система е обезпечена с лекари?
Протестът на студентите по медицина и специализантите показа, че има млади хора, които биха искали да тръгнат по пътя на тази професия. И се борят да се реализират в България.
Данните на Българския лекарски съюз обаче показват, че средната възраст на медиците у нас е над 52 години. Близо 2/3 от действащите лекари у нас са в предпеснионна и пенсионна възраст.
От съсловната организация уточняват, че съществуват значителни разлики между регионите в България. София, Пловдив, Варна и Плевен концентрират голяма част от медиците, но в други области като Видин, Силистра, Кюстендил, Разград, Търговище, Ямбол броят на специалистите е критично нисък, по-малък от 10 на област по отделни специалности.
Продължава ли тенденцията за заминаване на български лекари зад граница?
За да практикуват българските лекари в чужбина трябва да получат удостоверение за добра медицинска практика от съсловната организация. Българският лекарски съюз ни предостави данни за издадените такива удостоверения за последните 14 години.
Броят на издадените документи годишно се движи около 400-500. За целия период са издадени над 6000 удостоверения. Не можем да кажем с категоричност, че това е броят на лекарите, напуснали България. Тъй като давността на документа е 3 месеца. Възможно е на един лекар да бъдат издадени няколко документа. Освен за работа, се изискват и за някои обучения в чужбина.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK