Акция на ДАНС и ГДБОП срещу престъпна група, уреждала незаконно предоставяне на българско гражданство, научи bTV.
Претърсва се адрес в София, за който се смята, че е свързан с организаторите.
Според първоначалната информация в случая е замесен бивш директор на дирекция "Миграция" в МВР.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По информация на bTV днес е имало полиция в апартамента му.
По наша информация единият от проверяваните адреси е на бивш директор на дирекция "Миграция" - Стефан Христов.
Наша проверка показа, че в момента униформени там няма и той не е задържан, но не пожела да разговаря с екипа ни.
Софийска градска прокуратура (СГП) образува досъдебно производство за организирана престъпна група, създадена с користна цел и с цел извършване на документни престъпления, действала в гр. София от началото на 2021 г. до месец юни 2025 г., съобщиха от прокуратурата.
Досъдебното производство е образувано по данни от проверка, извършена от Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) след сигнал от 4 март 2025 г. на министъра на правосъдието Георги Георгиев. В сигнала до ДАНС министърът на правосъдието е поискал да се провери дейността на Дирекция „Българско гражданство“ при Министерство на правосъдието.
В хода на проверката министерството е предоставило на органите на ДАНС цялата относима информация. Данните касаят организирана схема за противозаконно получаване на българско гражданство от чужденци посредством неистински документи, удостоверяващи произход.
Разследването е възложено на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ – МВР (ГДБОП).
На 2 юли 2025 г. в СГП постъпи справка от ДАНС, в която се съдържа информация за непосредствена опасност от загуба на доказателства. По разпореждане на СГП незабавно бяха формирани съвместни екипи от служители на ГДБОП и ДАНС, които провеждат действия по претърсвания и изземвания в условията на неотложност, се казва още в съобщението на прокуратурата.
Целта е да бъдат открити, фиксирани, иззети и запазени предмети, книжа, компютърни информационни данни и други данни, които могат да имат значение за делото.
Провеждат се и разпити на свидетели.
Предстои протоколите от извършените в условията на неотложност действия по претърсване и изземване да бъдат внесени за одобрение в Софийски градски съд в законоустановения 24-часов срок.
Разследването по случая продължава.
През февруари 2010 година Христов беше задържан по подозрения, че е продавал българско гражданство на чужденци, сред които и на такива издирвани от Интерпол.
На 31 март същата година тогавашният вътрешен министър е уволнил Христов от работа след приключване на дисциплинарното производство.
Днес Христов не е задържан. Открихме го в дома му. Но след като ни видя, затвори вратата и отказа коментар.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK