Икономическите щети за Европейския съюз от въвеждането на секторни санкции срещу Русия ще достигнат 40 млрд. евро (0,3% от брутния вътрешен продукт на ЕС) и 50 млрд. евро (0,4 на сто от БВП на ЕС). Това сочи оценката на Европейската комисия, цитирана от информиран източник пред електронното издание EU Observer.
Очаква се във вторник Съветът на ЕС на равнище постоянни представители да утвърди предложената от ЕК в петък миналата седмица законодателна основа за въвеждане на санкции от икономически характер срещу Русия.
Става дума за ограничения в сферата на финансовите услуги, военните доставки и техниката с двойно предназначение, а също и за ограничения при предоставяне на Русия на иновационна технология за енергийния отрасъл.
Според източника на EU Observer санкциите ще ощетят руската икономика с 23 млрд. евро (1,5% от нейния БВП) през тази година и с още 75 млрд. евро (4,8% от БВП) през 2015 г. Руските компании пък ще понесат загуби в размер на 744 млрд. евро.
Лидерите на Великобритания, Германия, Италия, САЩ и Франция се договориха на конферентна телефонна връзка днес да предприемат нови мерки срещу Русия заради украинската криза, съобщи френското президентство, цитирано от „Ройтерс”.
Лидерите са изразили съжаление, че Русия не оказва натиск върху сепаратистите да седнат на масата за преговори, и че не предприема действия за контрол над руско-украинската граница, се казва в съобщението от Елисейския дворец в Париж.
Те също така следят дали Русия оказва пряка военна помощ на сепаратистите. „При тези обстоятелства петимата държавни и правителствени ръководители потвърдиха намерението си да приемат нови мерки срещу Русия", са казва в документа.
В петък миналата седмица президентът на ЕС Херман ван Ромпой е изпратил писмо до лидерите на 28-те страни от ЕС с предложение да упълномощят представителите на страните от ЕС в Брюксел да одобрят санкции срещу Русия в областта на отбраната, финансите и технологиите без свикване на нова среща на високо равнище.
Според информация от дипломатически източник на ИТАР-ТАСС, за да бъдат избегнати нови разногласия между страните от ЕС по целия пакет от санкции, Ван Ромпой е предложил „да се спре възможността за предоставяне на Русия на нови технологии не в целия енергиен сектор, а само в областта на добива на петрол".
„Така технологиите в областта на добива на газ няма да попаднат в обсега на санкции, с което пък отпада един от проблемните въпроси в процеса на утвърждаването им", посочва неназованият дипломат, цитиран от руската държавна информационна агенция.