Католическият свят отбелязва Разпети петък.

Във Ватикана вечерната литургия за втора поредна година ще се проведе на открито заради пандемията и при строги противоепидемични мерки на площад „Свети Петър“.

Папа Франциск ще води литургията, която започва след два часа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Тази година рисунки на някои деца ще придружават папа Франциск в Кръстния път, а обредът ще се излъчване на живо.

За празниците Италия затегна още повече мерките и е в пълна карантина. А от утре влизат в сила и ограничения за излизане.

Посещавана преди от над 30 000 туристи дневно, сега базиликата „Свети Петър“ приема едва по няколко стотин души на ден.

Доц. Емилия Занкина е ректор на Римския клон на Университета Темпъл и от 10 месеца живее със семейството си в Рим. Използва деня преди забраната за излизане, за да се разходят из града.

„Рим преди Великден е доста опустял и празен. Повечето от хората се изнесоха по къщите си из страната. Не може да излизаме, да се събираме и да ходим по ресторанти. Но същевременно имаме едно спокойствие и красота само за нас“, разказва тя.

Католическата църква беше силно ударена от пандемията и много свещеници загубиха битката с вируса. През страстната седмица Ватикана организира ваксинирането на 1200 души от уязвими групи. Папата изненадващо посети един от имунизационните центрове и разговаря с медицинските екипи и хората, които чакат.

След Великденския локдаун Италия няма да разхлабва драстично противоепедимичните мерки. До края на април ще останат затворени барове, ресторанти, театри, кина и музеи. Само учениците от 1-ви до 6-ти клас и студентите първокурсници ще имат присъствени занятия.

На фона на пълната блокада и ограниченията в неделя в Италия ще отворят 25 избирателни секции, в които българските граждани ще могат да гласуват.