Консерваторите от Европейската народна партия (ЕНП) водят на европейските избори, получавайки 212 места в Европейския парламент, предаде АФП, позовавайки се на ново изчисление на Парламента. Социалистите ще имат 185 мандата, докато еврофобите могат да получат над 140 места.
Либералите остават третата парламентарна група със 71 депутати, следвани от Зелените с 55 гласа.
И четирите проевропейски партии губят от местата си. В новия парламент те ще имат около 523 места, след като досега заемаха 612 депутатски кресла. Европейската народна партия губи 63 гласа, социалистите – 10, либералите 14, а „Зелените” - 3.
Консервативният блок, съставен от християндемократи и християнсоциалисти, удържа победа на евроизборите в Германия, посочва екзит-пол. От тях стана ясно, че представители на общо 14 партии ще представляват Германия в ЕП.
Консерваторите на германския канцлер Ангела Меркел получават от 35,5% до 35,7%, което прави 35 мандата в Европарламента. Резултатът им от 25 май е по-нисък от този на миналите избори за Европарламент през 2009 г., когато те получиха 37,9% , и значително по-слаб от парламентарните избори през септември (41,5). Резултатът на Германската социалдемократическа партия, от друга страна, се е подобрил до 27,2% .
"Зелените" получават 10,7% (сравнено с 12,1% през 2009г.) Левицата взима 7,5%, също като преди пет години. Свободната демократическа партия пада рязко до едва 3 до 3.3% (за разлика от 11% през 2009г.). За Алтернатива за Германия това бяха първи европейски избори. Еврокритичната партия получава 6,8 до 7%, което е важен успех. Евроскептиците от Алтернатива за Германия получават седем мандата в Европарламента.
Италианската лявоцентристка Демократическа партия води в изборите за ЕП. По данни на екзит-половете Демократическата партия на Италия получава между 29.5% и 32.5%, партията на бившия премиер Силвио Берлускони- „Форца Италия” между 18% и 20%, а движението „5 звезди” на Бепе Грило - между 25% и 28%.
От общо 54 европейски депутати от Испания, Народната партия ще изпрати в ЕП 16 парламентаристи срещу 24 досега. Социалистите пък ще разполагат с 14 гласа в европейския законодателен орган срещу 23 в настоящия парламент. Партията на „Зелените” и комунистите ще има шестима депутати в ЕП, като досега разполагаше с едва 2 гласа. Малката центристка партия UPyD пък увеличава присъствието си от 1 на 4 депутати.
Британската еврофобска партия ЮКИП ще спечели европейските избори във Великобритания, обеща нейният лидер Найджъл Фараж, като обеща историческо „сътресение”, което се потвърждава от официалните резултати в четири от общо 12 британски избирателни региона. Според данните партията на Фараж си е осигурила най-малко 9 места в ЕП, докато управляващите консерватори и лейбъристите имат по шест места. „Аз искам не само Великобритания да напусне ЕС, искам Европа да излезе от ЕС”, заяви Фараж.
Ако ЮКИП получи най-добър резултат на изборите за ЕП, това ще бъде първият път от 1906 година, в който национален вот не е спечелен от консерваторската или лейбъристката партия.
Официално обявените предварителни резултати от изборите за Европейски парламент а Австрия потвърждават неофициалните данни, съгласно които най-голям успех отбелязва дясноцентристката Австрийска народна партия, която получава 27.3% от гласовете и 5 депутатски места. Същият брой депутатски места, но получавайки 24.2% от гласовете получава Социалдемократическата партия на Австрия.
Антиимиграционната датска народна партия излезе начело след европейските избори с 23% от гласовете. Според изследването партията ще има 3 от общо 13-те места, които се полагат на Дания в ЕП. Управляващите социалдемократи получиха подкрепа от 20,2% от избирателите.
Резултатът от европейските избори в Дания е подобен на този във Франция, където „Национален фронт” събра 25% от гласовете.
Полската еврофобска партия Конгрес на новата десница е на път да изпрати в ЕП четирима депутати, получавайки 7,2% от гласовете на европейските избори. Движението иска да влезе в ЕП, за да „разбие Европейския съюз отвътре”. Дясноцентристката партия на премиера Доналд Туск Гражданска платформа излезе начело от изборите с 32,8% и 19 депутати пред „Право и справедливост” на Ярослав Качински, която получи 31,8% от гласовете, или 19 депутати.
Социалдемократическата партия се очертава като трета политическа сила с 9,6% и 5 депутати, следвана от Селската партия със 7% и 4 депутати. Избирателната активност в Полша е около 22,7%.
Унгарската дясна партия „Фидес” печели изборите за Европейски парламент, изпреварвайки крайнодясната „Йобик” и социалистите. „Фидес”, партията на премиера Виктор Орбан, получава 51.5% от гласовете на избитрателите, като по този начин изпраща 12 депутати.
На евроизборите в Румъния печелят управляващите социалисти. Социалдемократите на премиера Виктор Понта получават 41% до 43% от гласовете. На второ място се нарежда опозиционната Национална либерална партия с около 14%.