Във все повече населени места по света водата е оскъдна ли негодна за пиене. Именно недостигът на питейна вода в изолираните райони е проблем, към който учените са насочили усилията си.

В Южна Корея за първи път е разработена екологична технология, вдъхновена от механизми, съществуващи в природата.

Системата е преносима и може да събира влагата от въздуха, като я пречиства и я прави вода годна за пиене.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Очаква се тази иновативна система да има широкообхватни приложения, включително във военни операции и при недостиг на вода в отдалечени и планински райони. Може да се използва и в къмпинги без водоеми в близост.

Снимка: iStock

Как работи новата технология?

Изследователският екип, ръководен от д-р Хюнеуи Лим от Корейския институт за машини и материали (KIMM), планира да комерсиализира 3-килограмовото устройство.

При тестове системата е получила сертификати, издадени от публични агенции, и е получила проверка за ефективността на събиране на вода, както и за безопасността на питейната вода, произведена от системата.

Целта е системата да се комерсиализира под формата на голямо разнообразие от стоки, вариращи от преносими устройства до продукти с голям капацитет, сподели TechXplore.

Преносимата система за събиране на влага, разработена от изследователския екип на KIMM, използва цикъл „адсорбция → десорбция → кондензация → стерилизация“ като своя основна технология. При адсорбцията влагата се събира върху повърхността на специален материал, след това чрез нагряване влагата се десорбира от материала, после с охлаждане тя кондензира и накрая се стерилизира.

Чрез използването на тази система може да се събере значително количество влага. Освен това и енергийната ефективност на системата също се подобрява повече от два пъти в сравнение с конвенционалните устройства.

Тази новоразработена система за събиране на влага е много стабилна, тъй като бактериите, които съществуват на повърхността на охлаждащите перки, където влагата обикновено кондензира, могат да бъдат стерилизирани в рамките на минута чрез незабавно нагряване до 80°. Веднъж събрана, водата преминава през процес на пречистване чрез екологичен и разградим филтър.

Какви са плюсовете спрямо конвенционалните системи?