Зимбабве обяви извънредно положение в столицата Хараре заради епидемия от холера. Досега епидемията е отнела живота на десетки хора, като има над 7000 предполагаеми случая.

Градските власти твърдят, че епидемията, която се разпространява в целия град, е предизвикала спомени за смъртоносната такава през 2008 г., при която загинаха хиляди хора, пише Би Би Си.

Властите искат помощ за ограничаване на разпространението и осигуряване на безопасна вода, като твърдят, че получената помощ е недостатъчна.

По данни на Международната федерация на Червения кръст здравните власти се борят да ограничат големия брой приети пациенти след избухването на епидемията.

Налице е липсата на здравни работници, които да се справят със случаите, както и недостиг на консумативи за спиране на разпространението на инфекцията.

През последните месеци Зимбабве се бори с епидемия от смъртоносна холера на фона на липсата на достъп до чиста вода. Епицентърът на последната епидемия е предградието на Хараре с висока гъстота на населението Кувадзана, където според властите са регистрирани почти половината от случаите.

Холерата е остра инфекция, която се причинява от консумация на храна или вода, заразени с бактерията Vibrio cholerae.Тя се лекува с перорален разтвор за рехидратация.

В четвъртък кметът на Хараре заяви, че епидемията от холера има сходства с епидемията от 2008 г. Тогава епидемията доведе до смъртта на над 4000 души, като най-малко 100 000 бяха заразени, което доведе до парализиране на основните услуги в страната.

Това принуди тогавашния президент Робърт Мугабе да сключи историческо споразумение за споделяне на властта с дългогодишния си съперник Морган Цвангирай.

През 2018 г. страната обяви извънредно положение, след като бяха регистрирани 20 смъртни случая и повече от 2000 случая, свързани с тиф и холера.

"Епидемията от холера дойде с отмъщение", беше цитиран кметът да казва в четвъртък.

Във вторник Министерството на здравеопазването съобщи, че в страната са регистрирани 7 398 съмнителни случая, 50 потвърдени смъртни случая и 109 души в болница.

Министърът на здравеопазването посети епицентъра и обяви мерки за справяне с епидемията, включително отстраняване на уличните търговци на храна и доставка на безопасна вода с камиони.

От МФЧК твърдят, че болестта се разпространява бързо, като засяга множество географски райони в 45 от 62 области и във всички 10 провинции на страната.

Според организацията може да се очаква епидемията да премине границата.

Съседните държави, включително Малави, Южна Африка и Мозамбик, също често са преживявали епидемии от холера в миналото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement