Израел постави под съмнение безпристрастността на съдия от Международния наказателен съд, назначен в комисия, решаваща дали да бъде издадена заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, съобщи "Ройтерс".

Този ход може допълнително да забави решението по делото, в което главният прокурор на Международния съд подаде искане през май за заповеди за арест срещу Нетаняху, тогавашния министър на отбраната на Израел Йоав Галант и трима лидери на "Хамас" за войната в Газа.

Искането изисква одобрението на съдиите от Международния наказателен съд, но тяхното решение беше забавено, отчасти поради няколко кръга съдебни искове от Израел, оспорващи юрисдикцията на съда.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В допълнително забавяне румънският магистрат Юлия Моток, позовавайки се на здравословни причини, поиска миналия месец да напусне състава от трима съдии, който разглежда искането за заповеди за арест. Тя е заменена от съдия Бети Холер, която е словенка.

Главната прокуратура на Израел заяви в изявление от 11 ноември, че Холер е работила за прокуратурата, преди да бъде избрана за съдия в МНС през декември миналата година.

„Израел с уважение моли съдия Бети Холер да предостави информация, за да изясни дали има (или не) основания за основателни съмнения в нейната безпристрастност“, се казва в съобщението.

„Израел не предполага, че предишната работа на Холер непременно или автоматично поражда основателни опасения за липса на безпристрастност“, се казва в него. „Въпреки това, съдиите от този съд са признали, че предишни задължения прокуратурата могат, в зависимост от обстоятелствата, да породят основателни опасения за пристрастност.“

Подавайки искането за заповеди за арест през май, главният прокурор на МНС заяви, че има разумни основания да се смята, че Нетаняху, Галант и тримата лидери на Хамас са извършили военни престъпления и престъпления срещу човечеството. И тримата лидери на "Хамас" вече са мъртви или се смята, че са мъртви.

Съдът няма определени срокове, но обикновено са му били необходими около три месеца, за да се произнесе по исканията за издаване на заповеди за арест в предишни дела.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK