В бежанския лагер ал-Шати в северната част на Ивицата Газа, 33-годишната Енас Абу Дака държи на ръце своето 7-месечно бебе Нивийн. Момиченцето е родено по време на войната с вроден порок на сърцето – дупка в сърдечната преграда.

Майката разказва пред Би Би Си, че здравословното състояние на Нивийн често се влошавало – била изключително слаба и податлива на инфекции.

Шансът ѝ да оцелее бил да получи лечение извън Газа. През март, по време на временно примирие между Израел и „Хамас“, тя била евакуирана заедно с още 28 болни деца към Йордания. С нея пътували майка ѝ и по-голямата ѝ сестра.

Това била първата група от общо 2 хиляди палестински деца, за които йорданският крал Абдула обяви, че ще бъдат лекувани в страната. Евакуацията е била координирана с израелските власти, които извършват проверки на родителите.

В Йордания Нивийн претърпява успешна сърдечна операция и започва да се възстановява. Но около две седмици по-късно примирието се срива, а Израел подновява офанзивата в Газа. Енас следи новините от болничната стая, тревожейки се за безопасността на съпруга си и другите си деца, останали в Газа.

На 12 май вечерта, напълно изненадващо, йорданските власти информират Енас, че на следващия ден тя и децата ѝ ще бъдат върнати обратно в Газа, защото лечението на Нивийн е приключило.

„Заминахме по време на примирие. Как е възможно да ни върнат, когато войната отново бушува?“ – разказва Енас.

Сега Енас вече е отново със съпруга си и децата си в Газа, но състоянието на Нивийн буди сериозни опасения. Тя често получава задух, посинява и живее в условия, които не са подходящи за дете със сърдечно заболяване.

„Дъщеря ми е в много тежко състояние. Това може да я убие“, казва майката.

На 13 май йорданските власти обявиха, че са върнали 17 деца в Газа, като твърдят, че всички са били в добро здравословно състояние и че лечението им е завършено. На следващия ден нова група от четири болни деца е евакуирана от Газа към Йордания.

От външното министерство на Йордания обясниха, че планът винаги е бил децата да бъдат връщани след лечението им, заради „логистични и политически причини“.

„Йордания има политика да не допринася за трайното разселване на палестинци извън тяхната територия“, се казва в официално становище до Би Би Си.

В същото време здравното министерство в Газа, контролирано от „Хамас“, твърди, че децата все още се нуждаят от лечение и връщането им застрашава живота им.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK