Папа Лъв XIV в сряда призова Израел да позволи влизането на хуманитарна помощ в Газа и определи случващото се в палестинския анклав „натъжаващо“, предава Ройтерс.

„Подновявам пламенния си апел да се позволи влизането на справедлива хуманитарна помощ и да се сложи край на военните действия, чиято опустошителна цена се плаща от деца, възрастни хора и болни“, каза новият папа по време на първата си седмична обща аудиенция на площад „Свети Петър“.

Лъв, бившият кардинал Робърт Превост, беше избран за лидер на Католическата църква на 8 май, за да наследи покойния папа Франциск. Той спомена ситуацията в Газа няколко пъти през първите седмици от папството си.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Апелът дойде в края на аудиенцията на папата, когато той добави няколко думи към подготвения си текст. Папата, за когото президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че е изразил интерес да бъде домакин на мирни преговори между Русия и Украйна, не спомена този конфликт.

Израел заяви в понеделник, че ще позволи на помощите да влязат в Газа след 11-седмична блокада на анклава, но ООН съобщи, че никаква помощ не е доставена на палестинците.

Критиката на папа Франциск срещу Израел

Папа Франциск, който почина на 21 април, засилваше критиките си към военната кампания на Израел в Газа в месеците преди смъртта си.

Той нарече ситуацията в анклава „много сериозна и срамна“ през януари, два месеца след като предложи международната общност да проучи дали е имало геноцид срещу палестинския народ.

Потвърждавайки захлаждането в отношенията между Ватикана и Израел след критиките на Франциск, Тел Авив, за разлика от много други държави, не изпрати високопоставен служител на погребението на покойния папа, а само своя посланик във Ватикана.

В знак на евентуални надежди за рестартиране на отношенията с новия папа, израелският президент Исак Херцог присъства на встъпителната литургия на Лъв на площад „Свети Петър“ в неделя.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK