Протести на таксиметрови шофьори се провеждат в 30 града на Румъния. Недоволните се оплакват от “нелоялна конкуренция” и твърдят, че са загубили голяма част от клиентите си заради алтернативните компании за споделено пътуване. Според демонстрантите тези водачи имат много повече законови предимства от тях.  

„Законовата наредба, която урежда алтернативния транспорт, е антиконкурентна и противоконституционна. Тя е в ущърб на таксиметровия бизнес в цялата страна. Ако не настъпи промяна, ще има колапс на таксиметровия бизнес и загуба на десетки хиляди работни места в цялата страна“, коментира Флорин Алин Попа, председател на Асоциацията на такситата Банат-Кришана, цитиран от БТА.

Според таксиметровите шофьори компаниите за споделено пътуване са оперирали незаконно, без правна регулация в продължение на пет години - от 2014 до 2019 г., и “са изнесли милиарди леи от страната, без да плащат данъци и мита на румънската държава”. 

“Повечето от тях нямат данъчни регистри, които да предадат на Националната агенция за данъчната администрация. Имат неограничен брой разрешителни, докато за такситата могат да са максимум 4/1000 жители. Имат право да карат автомобили до 15 години, докато за такситата се изискват автомобили до пет години. Позволено им е да карат коли, които не притежават. Те са регистрирани в други населени места или дори окръзи, за да плащат възможно най-малко или дори никакви данъци в населените места, където работят", оплакват се таксиметровите шофьори в съобщение до медиите.

Недоволните настояват за отмята на закон 204/2019 и за консултации с премиера Марчел Чолаку.