Украинското правителство предложи на 7 декември в Донбас да бъдат проведени местни избори, съгласно приетия проектозакон за ограничено самоуправление на някои части от региона, предаде АФП. Според текстовете, изборите трябва да се проведат в определени райони на Донецката и Луганската области, които към настоящия момент се намират под контрола на проруските бунтовници.
Украинският президент Петро Порошенко официално внесе в парламента законопроект, предлагащ ограничено самоуправление в източната част на страната. Законът е част от мирния план, подписан с проруските бунтовници на 5 септември, който цели прекратяването на 5-месечния кървав конфликт и беше приет от депутатите във Върховната Рада.
Съгласно предложенията, оповестени от Порошенко, на бунтовниците в Луганск и Донецк ще бъде разрешена широка автономия за срок от 3 години. Те също така ще могат да използват руски език в държавните институции, да "да засилят отношенията на добросъседство" с Русия, както и да проведат местни избори.
Освен това законът предвижда държавна помощ за възстановяване на инфраструктурата в пострадалите от бойните действия области.
На уебсайта на Порошенко се посочва, че предложенията ще проправят пътя за децентрализация, като същевременно гарантират "суверенитета, териториалната цялост и независимостта на държавата", отбелязва АФП.
Ние не сме част от вас
Област Донбас, която е бастион на проруските бунтовници, "вече няма нищо общо с Украйна", заяви ръководител на сепаратистите, "вицепремиерът" на "Донецката народна република" Андрей Пургин.
"Донбас се управлява по напълно автономен начин, тази територия вече няма нищо общо с Украйна", съобщи Пургин, след като Киев прие закон, гарантиращ по-голяма автономия за областите Донецк и Луганск в Източна Украйна, контролирани от сепаратистите.
"Украйна е свободна да приема каквито си иска закони. Но не планираме никакви връзки от федерален тип с Украйна", подчерта той. Пургин уточни, че лидерите на сепаратистите ще "проучат внимателно" закона, който днес беше приет от украинския парламент. "Може би ще можем да проведем диалог с Киев по някои точки, най-вече икономически и социо-културни", допълни Пургин.