Инспекторите на ООН напуснаха Дамаск, анализите готови след 2 седмици

Мисията ще продължи с още три места, от които трябва да се вземат проби

архив
Снимка: БГНЕС

btvnovinite.bg

Публикувано в  07:23 ч. 31.08.2013 г.

Инспекторите на ООН за химическите оръжия напуснаха рано тази сутрин хотела си в Дамаск, съобщи Ройтерс. Колите на екипа са се насочили към магистралата, водеща към Ливан.

Очаква се днес експертите да пристигнат в Хага, където се намира централата на Организацията за забрана на химическите оръжия и да подготвят доклад за генералния секретар, който ще бъде представен на Съвета за сигурност на ООН.

След доклада мисията на шведа Оке Селстрьом не приключва. Той ще се върне в Сирия, за да посети още три места на предполагаеми химически нападения, сред които е Хан ел Асал, където се смята, че на 19 март е било използвано химическо оръжие.

Резултат от взетите проби може да се очаква до две седмици. Срокът бе посочен от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун на вчерашната му среща с представителите на петте постоянни членки на Съвета зи сигурност -САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай).

Според източник от ООН, цитиран от ИТАР-ТАСС, две седмици е "най-благоприятният сценарий", тъй като предстои много работа- лабораторни анализи на образците и проучване на показанията на жертвите и очевидците, допълва експертът. Говорителят на генералния секретар Мартин Несирки не потвърди тази информация. Както вече казахме, не сме поставяли никакви конкретни срокове, припомни той

Западът и диалога в търсене на съюзници

Междувременно силите на Запада продължават с обсъждането на варианти за намеса или ненамеса в режима на Асад.

Президентите на Франция и САЩ Франсоа Оланд и Барак Обама смятат да изпратят ясен сигнал към сирийския режим, се посочва в изявление на френското президентство, цитирано от АФП.

„Двамата лидери са единни, че международната общност не може да толерира използването на химическо оръжие и че сирийският режим трябва да понесе отговорност за извършеното. Общо е мнението и относно това, че трябва да се изпрати ясен сигнал”, се подчертава в изявлението.

В същото време британският премиер Дейвид Камерън и американският президент Барак Обама са постигнали съгласие по въпроса, че британско-американското сътрудничество ще продължи и след като Великобритания реши, че няма да подкрепи военни действия в Сирия, предаде Ройтерс.

В разговора си с Обама Камерън е подчертал, че той продължава да смята, че трябва да се реагира твърдо на нападението с химическо оръжие от 21 август край Дамаск.
 

Advertorial

Не се изгърбвайте! Или 10 начина да превърнем добрата стойка в навик