Нови разкрития и по грандиозния хакерски скандал в Турция, за който съобщихме първо в bTV - данните на близо 50 милиона души от южната ни съседка вече са публични.

Турските власти признаха, че разследват изтичането на информация. Според министъра на правосъдието Бекир Бодзаг, броят на хората съвпада с регистрираните избиратели в страната.

Каква е българската връзка в хакерската афера?

Данните на 120 хиляди български изселници в Турция вече могат да се намерят в мрежата и екипът ни разполага с цялата информация за тях.

По изтеклата информация може да се направи ясен профил на сънародниците ни там. Например, в южната ни съседка живеят 57 620 мъже и 62 279 жени, повечето са от кърджалийско и Лудогорието и най-много от тях в момента живеят в Бурса, Истанбул и Измир.

Почти всеки в кирковското село Бенковски има роднина в Турция, чиито лични данни вече не са тайна. Притеснени  хората звънят на кмета на селото и питат как да спрат теча  в мрежата, който може да им струва имота, например.

Именно това притеснява Зейнеп. Тя не знае какво е интернет, но  фактът, че има списък, в който присъства името на снаха й, с рождена дата и адрес в Истанбул вече означава опасност за нея

В списъка с оповестените българи откриваме и сина на Салимехмед. „Опасност няма - така смятам аз”, казва той.

Нашата проверка на данните за хората от Бенковски показа, че те са достоверни, а експерти предупреждават, че до тях на практика може да има достъп всеки.

За да се избегнат злоупотреби с информацията е важно хората да знаят за рисковете. Проблемът е обаче, че никой все още не ги е предупредил.

Ако изтеклите данни и информация бъдат потвърдени и се окажат достоверни, то това ще е един от най-големите кибер пробиви.

В мрежата се оказаха и адресите на турския премиер, президентът, министрите и техните семейства.