Учените откриха нов и необичаен метод за борба с болестите, разпространявани от комари, като денга, жълта треска и вируса Зика – като направят мъжките комари глухи, за да попречат на тяхното размножаване. Изследването им е публикувано в списание PNAS.

Мъжките комари разчитат на слуха си, за да локализират женските по звука от техните криле и да се чифтосват с тях, докато летят. Ако мъжките загубят тази способност, това значително затруднява възпроизводството на популацията от комари.

Екип от изследователи от Калифорнийския университет в САЩ провежда експеримент, при който променя генетичния механизъм, отговорен за слуха при мъжките комари. Резултатът от това е, че дори след като мъжките и женските комари прекарат три дни в една и съща клетка, те не успяват да установят физически контакт.

Това се дължи на невъзможността на мъжките да разпознаят звуците от крилата на женските и да ги преследват.

Женските комари са тези, които предават болести на хората, така че контролът върху тяхното размножаване е от ключово значение за намаляване на популацията и ограничаване на разпространението на болести.

 

Изследването е фокусирано върху комарите от вида Aedes aegypti, които заразяват около 400 милиона души годишно с вируси като денга и Зика.

Друг подход, който се разглежда за контрол на комарите, включва пускането на стерилни мъжки комари в райони с огнища на болести.

Въпреки че комарите са носители на опасни болести, те също играят важна роля в екосистемата, като храна за риби, птици, прилепи и жаби, както и като опрашители на растения.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK