Кой спасява мигранти в пустинята на Аризона и как оставянето на вода може да е политическа тема?

Специалните пратеници на bTV Теодора Трифонова и Петър Джанаваров пътуваха до границата на Мексико с американския щат

Теодора Трифонова Теодора Трифонова

Публикувано в  09:11 ч. 05.11.2024 г.

Темата за миграцията е сред основните в битката за президентския пост в САЩ. Тя успява да раздели американското общество и да създаде усещане за страх и несигурност. Тя е и сред основните теми за Доналд Тръмп.

Специалните пратеници на bTV Теодора Трифонова и Петър Джанаваров пътуваха до границата на Мексико с Аризона, за да проверят каква е ситуацията е там.

Доброволецът Дейвид Куглър-Сарандо зарежда станции с питейна вода, поставени за мигранти в аризонската пустиня Сонора.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

“Някои от тях, след като преминат планините в пустинята, се губят. Те могат да се лутат в продължение на няколко мили из границата и никога да не напреднат. Така че, когато стигнат този район, те вече са прекарали поне седмица в пустинята”, коментира той.

Вода има на 50 места в пустинята - там, където са загинали най-много нелегални мигранти.

Екипът на bTV е в пустинята, южно от град Тусон, където всеки месец поне 20 мигранти губят живота си в опит да пресекат тези планини с Мексико и да достигнат до тук.

Доброволецът Дейвид Куглър-Сарандо


Според неправителствената организация Humane Borders често станциите с вода са унищожавани от хора с крайно десни убеждения.

А доброволците са обект на заплахи.

„Тези хора крещят по нас, наричат ни сексуални трафиканти. Аз съм майка на четири деца. Веднъж дори караха след нас облечени с камуфлажни дрехи, държаха оръжие, а пръста им беше на спусъка“, коментира Лори Кантило, председател на Humane Borders.

„Това, от което се страхувам, е, че тази страна е толкова разделена относно мигрантите, че темата предизвиква насилие… Излиза, че оставянето на вода в пустинята, която може да спаси човешки живот, може да е политическа тема“, казва още тя.

„В момента има твърде голямо разделение в обществото по темата с миграцията, надявам се следващата президентска администрация да се справи с този проблем“, коментира Дейвид Куглър-Сарандо, доброволец в Humane Borders.

Границата между Аризона и Мексико е дълга близо 600 километра и по нея са най-много  опитите за нелегално преминаване, разказва шериф Дейвид Хатауей.

След като бъдат заловени - мигрантите отиват в центрове и кандидадстват за убежище, което отнема години.

Време, през което те успяват да се придвижат във вътрешността на страната.

„Те плащат за това със собствени средства. Мит е, че го покрива правителството. Отиват в различни градове, където чакат съдия да разгледа техния случай“, казва Дейвид Хатауей.

Шерифът на съседната област - Крис Нанос, казва, че най-ниската престъпност е на границата.

„Общото мнение е, че картелите ги изпращат, за да убиват хора тук, което не отговаря на истината… Виждам политици да отиват на границата и пред голямата метална ограда казват, че тя трябва се оправи. Те просто политизират темата и не правят нищо“, коментира Крис Нанос.

Според данните на „Митническа и гранична защита“ опитите на мигрантите да пресекат границата значително са намалели – от средата на тази година спадът е с около 50%.

Отразяването на президентските избори от САЩ се осъществява с партньорството на фондация „Америка за България“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis
Най-четени
Най-нови