Броени часове преди началото на вота в Съединените щати, каква ще е развръзката? Във столицата Вашингтон се готвят за няколко безсънни денонощия. Белият дом и всички важни сгради се опасват с метални ограждения.
Местните власти се подготвят за масови безредици в случай, че подкрепящите Демократическата или Републиканската партия не харесват резултата от изборите.
Световните медии говорят основно за двама от кандидатите на днешните избори. Но има буквално десетки други кандидати - независими или подкрепени от по-малки партии. Много тях отпаднаха по време на предизборната кампания, но други все още остават на бюлетините.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Клаудия де ла Круз е дългогодишен активист, дипломиран съдебен психолог и пастор.
От септември миналата година е кандидатът за президент на „Партията на социализма и освобождението“ – крайнолява марксистко-ленинистка формация, съществуваща вече 20 години.
„Опитваме се да изградим ново общество в леговището на звяра – вътре в империята, за да постигнем един по-добър свят за човечеството и за планетата. Използваме момента, за да привлечем съмишленици към нашето независимо движение на хора от работническата класа, да задълбочим осъзнатостта им и да предложим социализма като алтернатива“, казва Клаудия де ла Круз, кандидат за президент от „Партията на социализма и освобождението“.
„Да разрушим капитализма, преди той да разруши нас“ – това е мотото на кампанията на Де ла Круз. Родена в Бронкс в семейство на доминиканци, още от тийнейджърските си години тя повежда различни кампании – за правата на мигрантите, срещу полицейското насилие, срещу войната в Ирак. В надпреварата за Белия дом до нея застава активистката с мексикански корени Карина Гарсия.
„Съединените щати подклаждаха войната в Украйна, защото крайната им цел е експанзията и хегемонията на НАТО в региона. За нас това е война на проксита. Ако разтурим НАТО, ще избегнем много бъдещи войни. А представете си какво бихме могли да направим с парите, които имаме? Например, да поправим щетите, които сме нанесли на Куба или на Хаити“, казва още Клаудия де ла Круз.
Програмата на партията включва още съкращаване на бюджета за отбрана с 90%, спиране на военната помощ за Израел, опростяване на студентските заеми, репарации за афроамериканците и индианците, национализиране на 100-те най-големи американски корпорации и елиминиране на милиардерите чрез данъци.
Има ли според Де ла Круз по-малко зло между Тръмп и Харис?
„Не искам да ги съдя като личности, защото проблемът е отвъд тях. Те се отчитат пред големите пари. Те са там, за да защитават банките, интересите на Уолстрийт и на военните контрактори. Между тях почти няма разлика, можеше да е всеки друг кандидат“, коментира тя.
Името на Де ла Круз присъства в бюлетината в 20 от 50-те американски щата, а в други 26 избирателите могат да го допишат на ръка. Тя няма шанс за победа, но може да отклони от големите партии малки групи разочаровани гласоподаватели. А за битката, която се очаква да завърши с фотофиниш, всеки глас е важен.
Отразяването на президентските избори от САЩ се осъществява с партньорството на фондация „Америка за България“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK