Френският президент Франсоа Оланд и председателят на Националното събрание на Франция - социалистът Клод Бартолон изразиха в отделни изявление подкрепа към Обама в решението му да нанесе удари по Сирия.
Реакциите на международните лидери след изялвението в събота на американския държавен глава не изненадват.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган продължи линията си на категоричност и посочи, че формата на очакваната международна военна операция срещу Сирия може да бъде една „Коалиция на желаещите”.
„Разбирам и подкрепям позицията на Обама по сирийския въпрос”, пък заяви британският премиер Дейвид Камерън в социалната мрежа „Туитър”.
Подкрепящата Франция
Разговорът между Барак Обама и Франсоа Оланд беше преди американският президент да направи обръщението си към нацията, в което заяви, че ще търси одобрението на Конгреса преди да предприеме интервенция. Проучване на общественото мнение, направено от вестник „Паризиен” 64% от запитаните французи не одобряват участие на Франция във военни действия със САЩ срещу Сирия. Оланд попада и под растящия натиск да вкара решението си за одобрение в парламента.
"Недопустимо е отвратителни действия да се оставят без последици," пък беше позицията на Бартолон, в коментар за нападението с химическо оръжие през август край Дамаск. Председателят на Националното събрание на Франция заяви позицията си в интервю за седмичника "Журнал дю диманш", предаде ИТАР-ТАСС.
"Международната общност трябва по-ясно да определи целите, които преследва в Сирия." Намесата не трябва да бъде единичен акт без никакво продължение," добави председателят на долната камара на парламента.
Решителната Турция
След като вчера Ердоган заяви, че ограничена по време и обхват военна операция в Сирия няма да задоволи Турция, след изявлението на Обама той поднови силните си критики към Съвета за сигурност на ООН и заради „липсата на решение по повод сирийската криза”.
По думите му „тази международна институция е достигнала до състояние на пълно бездействие”, а „като естествено следствие на това безхаберие, ние от своя страна узряхме за решението за предприемане на съвместни действия в Сирия, където убитите са над 100 хиляди души. Тоест, още от днес вече може да се формира една „Коалиция на желаещите”.
В същото време венецуелският президент Николас Мадуро нарече „ненужна, несправедлива и престъпна” евентуалната военна операция на САЩ и техните съюзници в Сирия.
„Всяко нападение, което се извърши над сирийския народ, ще бъде несправедливо, престъпно и ненужно. Ние, народите в света, трябва да установим мир помежду си” заяви Мадуро.