Полша ще може да приеме еврото едва след години, по-специално защото преминаването към общата европейска валута изисква ревизиране на конституцията. Това заявява премиерът Доналд Туск в интервю за "Газета Виборча", предаде БГНЕС.

Няма да влезем в еврозоната, без да променим конституцията, а не разполагаме с необходимото мнозинство за това нито сега, нито (ще разполагаме) според мен в бъдещия парламент, който ще бъде избран (изборите са след две години и половина) за четири години - изтъква Туск, като припомня юридическата пречка, която според специалистите по конституционно право блокира възприемането на еврото от Полша.

За промяна на конституцията е необходимо мнозинство от две трети; само при такава промяна централната банка на Полша може да вземе решение за емитиране на валутата на територията на страната. Ала с влизането в еврозоната, тази роля ще се прехвърли на Европейската централна банка.

Премиерът Туск подчертава, че възприемането на еврото си остава цел за Полша, но че перспективата е далечна.
Със своите 38 милиона жители Полша е най-голямата икономика сред бившите комунистически страни, станали членки на ЕС, и единствената от 28-те членки на Евросъюза, която продължава да има икономически растеж, откакто започна кризата през 2008 г.

За да не остане встрани от решенията на твърдото ядро, каквото представляват 17-те членки на еврозоната, тя подписа европейският бюджетен пакт.