Сърбия трябва внимателно да обмисли решението си да не се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия, ако иска стане част от Европейския съюз. Това заяви номинираният за поста комисар по разширяването и политиката на съседство на ЕС Йоханес Хан по време на изслушването му в Европарламента, съобщават медиите в западната ни съседка.

"Ако Белград иска да се придвижи към членство в ЕС, трябва да изпрати правилния сигнал по въпроса за санкциите срещу Русия", цитира агенция ТАНЮГ Йоханес Хан, който беше комисар по регионалното развитие в предната ЕК.

Президентът Томислав Николич и премиерът Александър Вучич нееднократно заявиха, че Сърбия няма да подкрепи наложените от ЕС санкции срещу Русия заради политиката й в Украйна. На 16 октомври Владимир Путин ще пристигне на посещение в западната ни съседка.

В Белград се надяват, че пътят на страната към ЕС няма да навреди на отношенията с Русия. Министърът на външните работи Ивица Дачич заяви по време на посещението си в Словения през септември, че "от самото начало ние дадохме ясно да се разбере, че по пътя ни към ЕС няма да разваляме добрите си отношения с Русия".

По мнението на анализатори, Европейският съюз всъщност поставя пред Белград въпроса за избор между ЕС и Русия. Според пътната карта за присъединяване към ЕС, Сърбия се надява да стане член през 2020 година.

Преговори с Македония – в обозримо бъдеще

Йоханес Хан обеща, че ще се заеме сериозно със задачата Македония да започне преговори за членство в Европейския съюз по време на неговия мандат, предаде агенция МИА. Хан посочи, че е неприемливо Македония да е кандидатка за членство от 2005 г., а още да не е започнала преговори.

"Това влияе и на настроението на гражданите в страната и затова реформите там се забавиха. Такова развитие на събитията е незадоволително и за мен ще бъде важно да се занимая с него и да се опитам да намеря решение", изтъкна Хан.

Според бъдещия еврокомисар тази задача няма да бъде лесна, но "в интерес на гражданите на Македония ще бъде да се действа за започване на преговори".

В началото на своето изложение Хан каза, че преговорите за разширяване ще се водят интензивно през следващите пет години, но нито една страна няма да стане нова членка на ЕС до 2019 г.