Европейският съюз обяви , че е готов да подпише на 21 март политическата част от споразумението за асоцииране с Украйна, като обеща още на Киев финансова и енергийна помощ и визова либерализация, предаде ИТАР-ТАСС, цитирайки декларация на Съвета на ЕС, приета днес от външните мнистри на 28-те страни членки.
Решено е също да се пристъпи към подготовка за подписване на останалата част от споразумението, "което потвърждава свободното и суверенно решение на Украйна да продължи по пътя на политическата и икономическата интеграция с Евросъюза", се казва в документа.
Това решение включва и прекратяване на действието на митата в търговията със страните от ЕС. Министрите са поръчали на Еврокомисията във взаимодействие с МВФ да осигури "макрофинансова помощ за Украйна с цел нейната финансова стабилизация" и призоваха правителството на страната "незабавно да въведе амбициозен пакет от структурни икономически реформи, да активизира борбата с корупцията и да засили прозрачността на икономиката".
Киев освен това ще трябва да започне "цялостна конституционна реформа", гарантираща спазването на правата на малцинствата и взаимодействие с регионите на страната, а също да пристъпи към подготовка на "честни и прозрачни избори". ЕС се изказа и за създаване на специална група от политически съветници за Киев от страна на Съвета на Европа с цел укрепване на демократическите институции и на гражданското общество в страната.
Съветът на ЕС възнамерява да окаже на Украйна допълнителна енергийна помощ чрез диверсифициране на източниците на енергия, развитието на енергийната инфраструктура и повишаването на енергийната ефективност.
За улесняване на контактите между хората ЕС ще ускори работата по облекчаване на визовия режим с Украйна, се казва още в документа. Отправя се призив към ОССЕ да изпрати мисия от наблюдатели на "цялата територия на Украйна", които да отделят особено внимание на положението на националните малцинства.