Партията на Марин Льо Пен "Национален сбор" снощи спечели съкрушителна победа на първия тур от парламентарните избори във Франция. За президента Еманюел Макрон резултатът от изборите представлява сериозен провал, след като той заложи на това, че победата на "Национален сбор" на неотдавнашните избори за Европейски парламент няма да се повтори, коментира американското издание „Ню Йорк Таймс“.

Макрон не беше длъжен да вкарва Франция в летни сътресения с прибързаното произвеждане на избори, но той беше убеден, че е негов демократичен дълг да провери френските настроения чрез общонационален вот, коментира американският вестник.

Първият тур на гласуването подсказва, че най-вероятният краен резултат ще бъде или абсолютно мнозинство за "Национален сбор", или пълен хаос в Националното събрание, При втория сценарий ще има два големи блока вдясно и вляво, които ще се противопоставят на Макрон, а неговата силно редуцирана центристка партия ще бъде притисната между крайностите в относително безсилие, посочва още нюйоркското издание.

Макрон не призна поражението, пише в. "Вашингтон Пост". В свое изявление той приветства необичайно високата избирателна активност и призова за "широко, ясно демократично и републиканско обединение за втория тур", посочва изданието. То обаче коментира, че прогнозните резултати подсказват, че хазартната му игра със свикването на предсрочни избори се е провалила зрелищно и че влиянието му върху френската политика бързо намалява.

Снимка: Ройтерс

 

Прогнозните резултати от снощи вероятно ще предизвикат тревога в много европейски столици, отбелязва американското столично издание. Франция е един от членовете основатели на Европейския съюз, втората по големина икономика в блока и движеща сила в европейските дела, посочва то. Крайнодясната партия "Национален сбор" вече не се застъпва за напускане на блока, но много от предложенията ѝ не са в унисон с политиките на ЕС, отбелязва вестникът.

Друго опасение е дали френската крайна десница няма да подкопае подкрепата на Европа за Украйна и позицията ѝ спрямо Русия, пише "Вашингтон Пост". Вестникът отбелязва, че Марин Льо Пен вече е започнала да оспорва влиянието на Макрон върху френската външна политика и отбрана и неотдавна предложи президентът да играе по-скоро почетна роля като главнокомандващ на въоръжените сили.

Шансовете на партията "Национален сбор" да спечели властта ще зависят от политическите сделки, сключени от нейните съперници през следващите дни, пише британският в. "Гардиън".

В миналото традиционните десни и леви партии са сключвали споразумения за оттегляне на кандидати от втория тур, за да се избегне разпиляването на гласовете срещу "Национален сбор", посочва лондонското издание. Но дали тактическата стратегия за гласуване, известна като "републикански фронт", ще бъде приложена, е по-малко сигурно от когато и да било, коментира вестникът. 

"Гардиън" цитира компанията за анализ на риска Eurasia Group, според която "изглежда вероятно" "Национален сбор" да не успее да постигне абсолютно мнозинство. На Франция ѝ предстоят "поне 12 месеца с гневно, блокирано Национално събрание и – в най-добрия случай – технократско правителство на "националното единство" с ограничен капацитет да управлява", смята "Юрейжъ Груп".

Макрон може и да е напът да загуби всичко, но явно все още се надява, че французите ще се вразумят и ще гласуват разумно за кандидати от центъра, когато това е възможно. Това би му предоставило слабата, но не невъзможна перспектива да създаде коалиция в парламента, която да не допусне до властта както "Национален сбор" така и твърдата левица, пише британският в. "Телеграф".

Снимка: Ройтерс

Както Франция с ужас установи, президентът обича да си играе с бъдещето на страната, коментира изданието.

Този последен залог обаче може да се окаже най-несигурният – и да приключи с това, че Макрон ще се окаже безсилен да управлява през следващите три години, а начело на страната ще застане първото твърдо дясно правителство след Втората световна война, посочва "Телеграф".