Двойният стандарт към радикалните ислямисти оставя шанс за разпространение на идеологията им. „Ислямска държава” в Ирак са лоши момчета, но в Сирия са добрите момчета. Това обясни журналистът и автор на филма „Бунтовниците на Алепо” Елена Йончева в предаването "Тази сутрин" по bTV.
В сряда вечерта се очаква американският президент Барак Обама да представи план за борба с групировката. САЩ нанесоха въздушни удари срещу позициите на джихадистите в Ирак, но западните сили се въздържат от намеса в Сирия, защото биха застанали на един фронт с войските на президента Башар Асад. Самият той предложи съдействие, но получи отказ.
„Както посочи „Уолстрийт Джърнъл” в началото на август, радикалните ислямисти се борят срещу режима на Асад и така беше от самото начало”, посочи Елена Йончева.
„Около 7000 души в Северна Сирия са се присъединили към „Ислямска държава”. Имат и пари, имат и влияние. Около 2 млрд. долара са в техни ръце, контролират търговията с петрол, контролират нефтени находища в Сирия, дневните им доходи са около 3 млн. лв.”, обясни още тя.
„Ислямска държава” започна да се създава още преди две години и оттогава е заплаха. Голяма част от Свободната сирийска армия има същата идеология. Тяхното разбиране за демократична държава е установяването на шериат”, обясни още Йончева.
По думите й, могат да се очакват още показни убийства от страна на джихадистите. „Когато „Ал Кайда” започва с тази практика, смята, че всява страх в противника, но изоставя показните убийства, защото отблъсква много от вярващите. Те са извършвани от крайни фундаменталисти, които четат буквално Корана”, обясни журналистката.
Тя посочи случая с убийството на Даниел Пърл през 2002 г., както и последните – на Джеймс Фоли и на Стивън Сотлоф. „Опасно е за журналисти, които идват от държави с външна политика, която се смята за агресивна. Още през 2003 г. се появи този термин „патриотична журналистика”. Ислямистите вземат журналистиката за продължение на външната политика”, подчерта Йончева.
„Твърде вероятно е да има още такива убийства – това е послание както към Европа, така и към мюсюлманите, които се смятат за неверници”, посочи още журналистката.