Светът трябва да се подготви за това, че коронавирусът може да остане сред нас за дълго време въпреки ваксините. Това каза директорът на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията Андреа Амон.
„Той изглежда много добре адаптиран към хората. Ние трябва да се подготвим, че ще остане“, казва тя.
Амон коментира, че това не е нетипично поведение за един вирус. „И ако ваксините позволяват да се намали драстично риска от зараза, то учените все още не знаят дали те ще пречат на предаването на вируса и до каква степен“, коментира Амон.
По думите й ще са нужни няколко месеца, преди да може да се даде отговор на това и да се ваксинират повече хора.
Вариантите на вируса, и по-точно южноафриканският и бразилският, усложняват нещата, тъй като се подозира, че те може да смекчат ефекта от ваксините. Амон припомня, че при сезонният грип ваксините се адаптират всяка година.
„Възможно е същото да се случи или пък в даден момент вирусът да се стабилизира и ние да можем да използваме една ваксина за дълъг период от време“, допълва тя.
Амон призова страните от ЕС да запазят действащите рестрикции, въпреки намаляването на случаите на зараза в повечето европейски държави.
Експертите отчитат спад в световен мащаб на броя на болните, благодарение на строгите здравни мерки.
Португалия удължава до 1 март контрола по границите си. Изключение се прави само за превоз на стоки, трансгранични работници, линейки и други служби за спешна помощ.
В Италия забраната за движение между областите остава в сила до 25 февруари.
Испания се похвали, че над 1 милион от населението са получили две дози от ваксините срещу коронавируса.