Европейската комисия постигна споразумение с „Бионтех” и „Пфайзер” за доставката на още четири милиона дози ваксини срещу COVID-19 за държавите членки през следващите две седмици. Целта е бързо да се справят с горещите точки, свързани с коронавируса, и да се улесни свободното движение през границите, съобщиха от ЕК.

Допълнителните дози ще бъдат предоставени за закупуване на страните пропорционално на тяхното население и ще бъдат доставени преди края на март. 

„За справяне с агресивните варианти на вируса и за подобряване на положението в горещите точки са необходими бързи и решителни действия. Допълнителните 4 млн. дози ще помогнат на държавите-членки да продължат да контролират разпространението на нови варианти”, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

По думите ѝ чрез целенасоченото им използване там, където те са най-необходими, особено в граничните региони, тези дози също ще спомогнат за гарантиране или възстановяване на свободното движение на стоки и хора.

ЕК следи отблизо развитието на епидемиологичната обстановка в държавите членки. Въпреки настоящото намаляване на броя на смъртните случаи в ЕС, дължащо се на ваксинирането на възрастните и най-уязвимите хора, Комисията е обезпокоена от развитието на редица горещи точки във връзка с COVID-19 в целия ЕС.

Препаратът за ваксинация на "Пфайзер" и "Бионтех" се оказа високоефективен срещу всички известни варианти на вируса. В региони като Тирол в Австрия, Ница и Мозел във Франция, Болцано в Италия и някои части на Бавария и Саксония в Германия, но и в много други държави в ЕС, броят на инфекциите и настанените в болница рязко нараства през последните седмици, което накара държавите членки да приемат строги мерки и дори в някои случаи да налагат нови гранични проверки.

На фона на нарастващото търсене на ваксини от фармацевтичния гигант "Бионтех" заявиха, че заедно с партньора си "Пфайзер", имат готовност да произведат до 3 млрд. дози ваксини срещу COVID-19 през 2022 г.

Това би означавало увеличаване с 50% спрямо планираното за 2021 г. производство на 2 милиарда дози.