За първи път от повече от година в неделя беше отворена българската църква в Лондон, където живее голяма част от българската общност във Великобритания, наброяваща близо 300 000 души, много от тях православни християни.
Параклисът се намира на територията на посолството ни в британската столица и е отворил врати в началото на 90-те години на миналия век, когато дипломатическата ни служба се води от посланик Иван Станчов.
Богослуженията бяха преустановени за повече от година, след като дългогодишният енорийски свещеник отец Симеон Илиев получи инсулт и здравето му не позволи той да служи. Това принуди голямата българска общност на църковната община "Св. Иван Рилски“ да посещава руски, румънски и гръцки православни храмове.
След многобройни писма от членове на общината до Митрополит Антоний, който отговаря за Средно и Западноевропейската епархия, и след като става ясно, че отец Симеон се възстановява бавно и не може да служи, на негово място е назначен отец Добромир Димитров.
Той е завършил иконопис във Великотърновския университет, а след това и богословие. Пристига във Великобритания заради специализация в университета в Оксфорд през 2014 г. и остава да служи и живее тук със семейството си. Отец Добромир е Протойерей, свещеник на Българската църковна община в Кент, Великобритания, и преподавател по църковно право в Православния богословски факултет на Великотърновския университет.
През 2017 г. създава Православна българска мисия "Св. Константин и св. Елена" в графство Кент. Тя се помещава в сградата на местна англиканска черква близо до град Рочестър. Посещава се не само от български, но и от много други православни християни – рускоговорящи, румънци, гърци, сърби, англичани. В неделя той води и първата си литургия в препълнения храм в Лондон.
"Тук сме не да разрушим делото на нашия предшественик, а да го продължим", каза пред множеството дошли на литургията миряни отец Добромир Димитров. Той припомни, че църквата не разделя хората, а ги обединява в своята прегръдка.
Час след края на литургията пред посолството се състоя протест под наслов „Справедливост за отец Симеон“.
„Днес българи от цяла Великобритания са се събрали там в знак на подкрепа на несправедливо изгонения по време на заболяване наш отец Симеон, който 30 години се грижи за българския православен живот във Великобритания“, заяви пред събралите се около 40 души организаторът на протеста и издател на българския вестник „Будилник“ в Лондон Емил Русанов.
Той обвини в безбожие и безчовечност институциите, които не само изхвърлят от църквата, но и от жилището му в посолството отец Симеон, който се възстановява от заболяване.
„Тук съм, защото познавам лично отец Симеон и много го уважавам. Не смятам, че начина, по който се отнесоха с него, е коректен“, сподели протестираща.
По думите на иподякон Ангел Палов, който в неделя служи с отец Добромир, така, както е служил и с отец Симеон, „огромното множество, което се събра за литургията в неделя показа, че няма никакво напрежение“.
„Някой се опита да създаде напрежение, но не успя“, заяви той пред bTV.
„Причината за затварянето на храма беше невъзможността на отец Симеон да служи поради заболяване. Отец Симеон винаги е бил уважаван и обичан свещеник. Той е отдал 30 години от живота си на служба в Лондон. Ако освободеното църковно настоятелство се бяха съгласили да идва свещеник на повикване, отец Симеон и до ден днешен щеше да бъде енорийски свещеник. Причината за неговото отстраняване беше именно отказът им да се служи литургия. Съмнявам се дали е било с негово съгласие“, заяви иподяконът.
Той благодари на митрополит Антоний, на посланик Райков и на Епархиийския съвет за правилно взетото решение, за да се запази редът в църквата и литургийното общение в цялост.
„Никога нито Епархийското ръководство, нито Българското посолство е имало намерение да гони на улицата болния ставрофорен иконом Симеон Илиев. Напротив, от самото начало посланик Марин Райков в разговор с презвитера Лоте Илиева е заявил своята и на Българската държава готовност да бъде предоставено жилище, което да отговаря на нуждите и условията на болния свещеник. Жилището ще се ползва от отец Симеон до тогава, до когато му бъде предоставено социално такова от Община Уестминстър с всички полагащи му се условия и нужди включително асистент. Процедурата за това е вече задействана“, посочи в нарочно изявление в неделя Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний.
Спазването на обществения ред се следеше от служители на британската полиция. Тяхното присъствие беше продиктувано от получено писмо за възможни „сблъсъци и жертви“, ако не бъде отменена насрочената църковна служба.
Не само че не се стигна до сблъсъци, но поддръжниците и на досегашния, и на новия свещеник, в различно време, отправиха пожелание за здраве под прозорците на отец Симеон, който същия ден навърши 68 години. Той ще продължи да живее над параклиса до 17 февруари, след което ще се премести в предоставено от посолството временно жилище.