Режимът в Сирия твърди, че ще му трябва най-малко една година, за да унищожи химическия си арсенал, но ако се съди по опита на Либия, това е безнадеждно оптимистична прогноза. Това пише в свой коментар днес журналистът от АФП Имат Ламлум.

Дамаск предостави на базирана в Хага Организация за забрана на химическите оръжия пълен инвентар на арсенала от бойни отровни вещества, за да избегне американска военна интервенция, след сделка с Русия.

Планът предвижда унищожаването на сирийския арсенал до средата на 2014 г., които се очаква да бъде основата за започване на мирни преговори, които да поставят край на продължаващия вече 30 месеца конфликт, довел до смъртта на над 110 000 хиляди души и принудителното изселване в чужбина на над два милиона.

Президентът на Сирия Башар Асад твърди, че ще е необходима „една година или малко повече” и един милиард долара, за да ликвидира Сирия химическите си оръжия.
Но съдейки по опита на Либия това „малко повече” може да отнеме много години.

Девет години след като Триполи подписа Конвенцията за забрана на химическите оръжия, новата власт все още се опитва да унищожи тоновете запаси, наследени от убития диктатор Муамар Кадафи.

Процесът започна в началото на 2004 г., когато Кадафи, в опитите си да свали от Либия имиджа на „държава – парий”, подписа Конвенцията и се присъедини към организацията.

Либия имаше 13 тона иприт, когато подписа споразумението, но според тогавашният режим са били унищожени всички муниции, които позволяват употребата на газа.

В годините последвали присъединяването към Конвенцията, режимът на Кадафи беше унищожил 54 % от запасите си от иприт, 40 % от химикалите, използвани за производството му и 3 500 снаряда, създадени за зареждане със смъртоносен газ.

Процесът е прекратен през 2011 г. заради въоръжения бунт срещу управлението на Муамар Кадафи, довел до свалянето на диктатора. Работата на експертите по химическите оръжия в Либия беше подновена през 2012 г.

До момента Триполи е унищожил близо 95 % от запасите бойни отровни вещества, като се очаква процесът да бъде напълно завършен през 2016 г.

  • Увеличаването на руското военно присъствие може да ожесточи конфликта в Сирия
  • След няколко месеца можело да има документ за примирие в Сирия
  • Обама и Путин се разбраха за нови разговори за Сирия, но не и за Асад
  • Генералният секретар на НАТО е готов за преговори с Русия за Сирия
  • В Северна Сирия е документирано нападение с химическо оръжие
  • Съветът за сигурност на ООН прие за първи път единодушно декларация за Сирия
  • Жертвите от въздушните удари в сирийския град Дума са близо 100
  • Най-малко 80 души са убити при въздушни удари край Дамаск
  • САЩ обвиниха Дамаск, че е засилил атаките с варели бомби в Сирия
  • Над 240 000 са жертвите на четирите години война в Сирия