„Унгария изпрати официално съобщение, макар и на ниско ниво, че ако не бъде махната таксата за руския газ, ще ни наложи вето за Шенген. Така че към този момент решихме да не рискуваме с важни, но все пак нерешаващи стъпки“.

Това заяви пред журналисти в Брюксел премиерът Николай Денков преди началото на двудневната среща на европейските лидери.

„Стратегията ни е да преговаряме за сухопътните граници. Подготвили сме вече предложения – ще ги изпратим на Австрия, и ще използваме Европейската комисия като медиатор в тези преговори. Предварителните разговори вече се състояха“, посочи Николай Денков. Той допълни, че още вчера е успял да разговаря и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, и с президента на Румъния Клаус Йоханис, и с австрийския канцлер Карл Нехамер. Времето днес и утре също ще бъде използвано за преговори.

Според Николай Денков подходът към Унгария трябва да бъде като към всяка друга дръжава членка. "Те трябва да спазват върховенството си на закона така, както се изисква от България", посочи той.

„За нас миграцията е основният приоритет, защото ние сме гранична държава. Колкото по-добре пазим границите, толкова по-добре е и за Европейския съюз. Другият приоритет е Украйна. Разглеждаме помощта за Украйна като помощ за Европа и в частност за България като страна в източната част на континента. Много ясно бяха изразени заплахи, че след Украйна може да има и други държави и това ясно трябва да го помним“, заяви Николай Денков.

„Ако Украйна падне, тези разходи, които обсъждаме в момента, ще са в пъти по-малки за това, което ще е необходимо, за да се подготви Европа, за да предотврати евентуална агресия. Тези средства са инвестиция в бъдещето“, допълни още той.

Относно статията на „Политико“ за руския газ премиерът посочи, че от нея става ясно, че България изобщо не е някакво изключение.

„Смисълът на тази статия е да покаже, че Русия намира варианти да избегне различните елементи на санкции, които се налагат върху нея. Нарушенията не са на българските власт, не са и на „Нефтохим“, те са на различни танкерни компании и търговци. България има разрешение от Европейската комисия да действа по този начин“, коментира Денков.

От Брюксел той заяви, че българският парламент трябва да работи, защото трябва да бъдат взети важни решения.

"Не е това начинът да се протестира против едно напълно законно действие, отлагано с години", посочи той.