Ден след атентата в Истанбул, отнел живота на 10 чуждестранни граждани, градът се връща към нормалния ритъм на живот, предаде репортерът на bTV Петър Нанев.

Ако след нападението вчера мястото е гъмжало от полиция и е било строго охранявано, то тази сутрин няма и помен от полицаите. Може би това е политика на властите, за да попречат на една от основните цели на терористите – всяването на страх и паника сред населението.

Площад „Султан Ахмед” е напълно достъпен за туристи. Полицейската блокада е вдигната, а в района около Синята джамия магазините и кафенетата отварят врати като в обикновен работен ден.

Снимка: EPA

Спокойствието обаче е привидно. Поне за Саваш, чиито магазин е на около 20 метра от арената на кървавия атентат. Днес получава специално разрешение от полицията, за да отвори. Казва ни, че се страхува.

„Бомбата беше много силна. След взрива веднага изтичах навън и видях около 15 души да лежат на земята. Екскурзоводът дойде при мен, целят беше облян в кръв и ме помоли да извикам помощ. Кожата на ранените висеше от гърдите им”, разказа Саваш.

„Много съм уплашен. Днес дойдох със страх на работа. Това можеше да се случи и пред моят магазин, защото идват много групи туристи”, допълни той.

Съседното магазинче за сувенири е на украинката Юлия. Вчера била много уплашена. Днес обаче не се двоуми дали да отваря.

„Не ме е страх. Изобщо не се плаша, че отварям магазина”, увери тя.

Недалеч от площада живее и Мустафа, който е родом от Кърджали, но се преселва в Истанбул по време на Възродителния процес. 

Често се разхожда по този площад, но споделя, че „след тези терористични акции не ми се идва”. За пръв път, откакто живее тук не се чувства в безопасност.

Големият му син дори му споделил, че мисли да се върна в България, за да живее по-спокойно.