Пандемията от новия коронавирус е причина за смъртта най-малко на 103 141 души в света, откакто през декември в Китай бе регистриран първият случай с летален изход, съобщи „Франс прес“. Агенцията се позовава на данни от официални източници, анализирани до тази събота 11:00 ч. по Гринуич. За над 1 700 760 души в 193 страни и територии официално са потвърдени положителни проби за COVID-19 от началото на епидемията.

При все това този брой диагностицирани отразява само малка част от реално заразените, тъй като много страни тестват само при необходимост при постъпване в болница. От тези случаи най-малко 341 100 днес се водят за оздравели.

Италия, която регистрира първия смъртен случай в страната, свързан с COVID-19 в края на февруари, е най-силно засегната по брой на починали - 18 849 души при 147 577 потвърдени случаи. Италианските власти съобщават за 30 455 оздравели.

След Италия страните, които са най-силно засегнати, са САЩ с 18 777 починали и 501 615 официално случаи, Испания с 16 353 починали и 161 852 случаи, Франция с 13 197 починали и 124 869 случая, и Великобритания с 8958 починали и 73 758 случаи.

Китай, без териториите Хонконг и Макао, където пандемията избухна в края на декември регистрира 81 953 случаи, от които 3339 починали и 77 525 оздравели. 

На фона на тези данни Испания съобщи за най-малкия брой починали за едно денонощие от близо три седмици. От петък до събота са починали 510 души и това е най-малкият брой от 23 март. На 1 април в страната бе отбелязан антирекорд с 950 смъртни случая. Има леко повишаване на броя на потвърдените инфекции с 4830 нови случая, докато предния ден те бяха 4576.

Снимка: EPA

Австрия пък е първата страна в Европа, която се готви да разхлаби ограничителните мерки срещу коронавируса. Процесът ще е постепенен и ще бъде съпътстван със засилен контрол и нови стратегии за извършване на тестове. От няколко дни увеличаването на новите случаи на заразени е доста под пет процента, стабилен е и броят на хоспитализираните болни. На пресконференция министърът на образованието Рудолф Аншобер и изрази задоволство от постигнатия успех, но допълни, че това е само първият етап, окончателният резултат предстои, което налага строго спазване на всички ограничения.

Снимка: Reuters

Предвиденото след католическия Великден разхлабване на мерките бележи втората фаза на борбата с вируса в Алпийската република: общественият транспорт ще може да се ползва свободно, но носенето на маски ще е задължително. Отворени ще бъдат магазините с площ до 400 квадратни метра, както и магазините за строителни материали, градински и стайни растения, като в малките магазинчета до 20 квадратни метра ще влиза само по един купувач. Навсякъде в търговските обекти носенето на маска също е задължително. След 1 май се предвижда да отворят фризьорските салони, а от средата на май да заработят и заведенията за хранене.

Русия съобщи за нови 1667 случая на заразени с коронавирус за един ден. С тях общият брой на потвърдените случаи става 13 584, съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на оперативния щаб за контрол на ситуацията с коронавируса. Броят на починалите за един ден се е увеличил с 12 души и вече е общо 106 човека. Повече от половината от новите случаи на заразяване са на млади хора, предаде ТАСС, цитирайки щаба. 47,5 на сто от новите разболели се са на възраст от 18 до 45 години; 35,5 на сто на възраст от 46 до 65, а 12 процента - над 65 години, като почти 4 процента са по-възрастни от 80 г. Пет процента от новите случаи са деца. Всичките пациенти, както и лицата, които са били в близък контакт с тях, са под медицинско наблюдение.

Снимка: Reuters

„Гражданите на Русия не са проявили отговорно отношение към самоизолацията и като цяло не са осъзнали напълно смисъла на мерките, въведените заради епидемията от коронавируса. Още им липсва общо осмисляне на ситуацията“, заяви в интервю за ТАСС руският министър на здравеопазването Михаил Мурашко.

Снимка: БГНЕС

Премиерът на Япония Шиндзо Абе призова всички жители на страната да спазват режим на доброволна самоизолация заради коронавируса и да се въздържат да посещават вечер барове и ресторанти. Това съобщи днес японската телевизия, цитирана от „Ройтерс“ и ТАСС. От 8 април в Токио и съседните префектури Канагава, Сайтама и Чиба, както и в префектурите Осака и Хього в югозападната част на главния японски остров Хоншу и в префектура Фукуока на о-в Кюшу действа режим на извънредно положение, обявен от премиера. Той обаче не предполага строги ограничителни мерки. Наред с това затвориха и много социални обекти и развлекателни заведения. Два дни по-късно властите в централната префектура Аичи, в която са разположени много от заводите на най-големите японски компании, сами въведоха извънредно положение. Към момента общият брой на случаите на заразяване в Япония е около 6900,  починалите пациенти с коронавирус са 133.

Южна Корея планира да въведе гривни за проследяване, за да контролира спазванетона карантината, предаде „Асошиейтед прес“. Властите в Южна Корея заявиха, че по-строгите мерки за контрол са необходими, тъй като някои от поставените под карантина 57 000 души се измъкват от контролните органи и излизат от домовете си, като оставят вкъщи смартфоните си с приложенията за проследяване. Досегашните намеренията за по-широко използване на гривните не се осъществиха заради възражения от страна на правозащитници. Според наскоро затегнатия режим в Южна Корея за борба с инфекциозните болести при нарушаване на карантинни разпоредби е предвидено наказание до една година затвор или глоба в размер на 8200 долара. Представителят на вътрешното ведомство заяви, че може да се помисли върху варианта тези, които се съгласят да носят гривни, да бъдат подлагани на по-леки наказания, ако нарушат карантината. Броят на поставените под доброволна карантина включва 49 697 души, пристигнали от чужбина. Под карантина са поставени и 1340 чужденци с право на краткосрочно пребиваване в Южна Корея. 

Над 400 нови случая на зараза бяха регистрирани в Мексико за последните 24 часа, като общият брой достигна 3844, предаде ТАСС. За денонощие са починали 39 заразени, а общият брой на жертвите е 233. Същевременно властите на северния мексикански щат Долна Калифорния затвориха предприятие, собственост на американско-английската компания "Смитс Медикъл" с аргумента, че отказвала да продава апарати за обдишване, които да бъдат използвани за лечението на пациенти в Мексико, предаде „Асошиейтед прес“.

Президентът на Аржентина Алберто Фернандес обяви, че удължава до 27 април разпоредбите за самоизолация заради коронавируса, предадоха световните агенции. Мярката се прилага само в големите градове. Според президента изискването хората да си останат у дома е помогнало да се контролира ръстът на новите случаи на зараза. В Аржентина има 1975 потвърдени случая на заразени, от които 82 са с летален изход. Според Фернандес без карантината, наложена на 20 март, случаите на зараза са щели да са 45 000.

Армения удължава с още 30 дни извънредното положение, но отменя ограничения за дейности в селското стопанство и други сектори на икономиката. Ограниченията за редица дейност, които бяха въведени заради въвеждането на извънредно положение, от понеделник 13 април, ще отпаднат. Това написа днес в страницата си във Фейсбук премиерът Никол Пашинян, цитиран от „Ройтерс“ и ТАСС.

Снимка: EPA

От понеделник редица видове дейности напълно ще бъдат освободени. Това важи за селското стопанство, рибното стопанство, минната промишленост, финансовата и застрахователната дейност, строителството на открито, производството на тютюневи изделия, както и за дейността на чуждестранни организации, отбеляза арменският премиер. От 20 април ще бъде разрешена работата в производството на облекло и текстил, уточни Пашинян. Извънредното положение в Армения бе въведено на 16 март. Правителството планира да го удължи с още 30 дни. Това решение се очаква да бъде официално потвърдено от парламента идната седмица, уточни „Ройтерс“. В Армения починалите от COVID-19 са 13, оздравелите - 173, а към днешната дата заразените са 977.

Броят на потвърдените случаи на COVID-19 в Нидерландия е нараснал тази събота с 1316 до 24 413, съобщиха властите, цитирани от „Ройтерс“. Новите смъртни случаи са 132. Броят на жертвите на новия коронавирус е достигнал 2643, уточни Нидерландският национален здравен институт в актуализираната си дневна информация за развитието на болестта в страната.

В Сърбия е въведена забрана на движението за срок от 60 часа, която е влязла в сила в 17:00 ч., съобщи сръбската държавна телевизия РТС. Гражданите няма да могат да напускат своите домове до понеделник в 5:00 ч. сутринта. Изключение се прави за собствениците на домашни любимци, които ще могат да разхождат кучетата си от 8 до 10 ч. сутринта и вечер от 23 часа до 1 часа. Досега в Сърбия от коронавирус са починали 71 пациенти, а броят на заразените достигна 3 105.

Междувременно сръбският външен министър Ивица Дачич потвърди тази събота, че страните от Западните Балкани, които са кандидатки за членство в ЕС, са отправили общ призив към Европейската комисия да бъдат изключени от забраната за износ на медицинско оборудване и лекарства от ЕС и добави, че отговорът се очаква през идната седмица, предаде Танюг.