Споразумението за брекзит не подлежи на предоговаряне - това остава категорична позицията на Брюксел.

Британският премиел Тереза Мей ще се опита да предоговори сделката за брекзит с Брюксел, но датата на развода остава 29 март. Това решиха британските депутати на поредния ключов вот.

Евросъюзът даде решителен отпор на искането от Лондон. 60 преди датата, за която е предвидена раздялата между ЕС и Обединеното кралство, Брюксел обвинява Лондон, че отново нищо не предлага. С вчерашния си вот Камарата на общините не подава никакви алтернативни решения, заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.

„Нека да ви кажа ясно, че вчерашното гласуване засили риска от хаотично напускане на Съюза от Обединеното кралство”, посочи днес в европарламента председателят на ЕК – Жан Клод Юнкер.

Предпазната мрежа на остров Ирландия е абсолютно необходима, за да се гарантира защитата на единния пазар и митническия съюз, без да се връща нова твърда граница между Северна Ирландия, част от Великобритания и Република Ирландия, която остава в ЕС. Няма друга възможна мярка, категоричен беше главният преговарящ от страна на Брюксел.

„Единственото, което искам да отбележа, е че европейските институции остават единни в позициите си по споразумението, което вече беше договорено с Великобритания”, посочи и Мишел Барние – преговарящ от страна на Европейската комисия.

„Не смятам, че има каквато и да е възможност за предоговаряне поради простата причина, че предпазната клауза за Ирландия е абсолютно необходима и тя е включена в споразумението за излизане от съюза. Има възможност за допълнително обсъждане на бъдещите ни отношения”, отбеляза Ги Верхофстад – преговарящ за брекзит от Европейския парламент.  

 

Междувременно стана ясно, че българското правителство е одобрило план за действие при напускане на Великобритания без споразумение. 

Планът съдържа мерки и в двустранен аспект, които ще се предприемат единствено по въпроси, по които ЕС не предвижда общ подход за действие. Целта е да се сведат до минимум негативните последици във всяка сфера.

Българските граждани, които пътуват краткосрочно до 90 дни ще пътуват безвизово, а тези които до 29 март живеят там ще могат по лесна процедура да кандидатстват за статут за уседналост, дори и такси няма да се заплащат за подаване на тези документи.

Британският посланик в София път отговори с видео в социалните мрежи на множеството запитвания от британски граждани, които са се установили в България, за тяхното бъдеще след брекзит.