Близо 90 процента от британското общество подкрепя гражданската конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност, каза за bTV британският посланик Джонатън Алън. Той коментира британската практика във връзка с подготвяния у нас спорен законопроект.

163 милиона паунда са конфискувани само за година по процедурата за гражданска конфискация, която се прилага във Великобритания от 10 години. Миналата година на жертвите са били възстановени 50 милиона. Запорираните авоари са 800 милиона британски лири.
посланикът сподели, че конфискацията без наказателни дела е приета трудно и във Великобритания.

„Когато законът бе въведен, темата беше противоречива и във Великобритания. Адвокати и неправителствени организации за правата на човека бяха много обезпокоени какво всъщност ще стане. Знам, че такова притеснение има сега и в България”, коментира посланикът.

По думите му разследването на банкови сметки, данъчни досиета и цялата палитра от схеми, през които богатите хора се опитват да прикрият своите авоари, отнема много време и струва скъпо.

„Не бихме го прилагали срещу обикновените хора от улицата. Цената е твърде висока. Това се прави само срещу престъпници. Няма конфликт с правата на човека, ако делата се гледат прецизно”, каза Джонатън Алън.

Разследващите са внимателни, когато завеждат такива дела, защото ако загубят, държавата плаща разноските. Процедурите по конфискация могат да се обжалват и пред Върховния съд, а Съдът по правата на човека вече се е произнасял по няколко казуса с мнение, че няма нарушаване на конвенцията.

А иначе българският престъпен свят посрещна новия британски посланик с обир. Преди месец той сам съобщи в социалната мрежа, че дипломатическият му автомобил е разбит, докато се разхожда в Пловдив.