Вълна от критики се стовари върху Белия дом заради събитията в Ирак, където ислямистите предприеха офанзива и превзеха важни градове.

Тон дадоха лидерите на опозицията от Републиканската партия. На срещата с журналисти председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър, третият човек в държавата, заяви: "Не, че не сме виждали как последните пет-шест месеца тези терористи установиха контрол над Западен Ирак. Но сега те завзеха Мосул. Те са на 160 км от Багдад. И какво прави нашият президент? Дреме посред бял ден!"

Известният "ястреб" и бивш кандидат президент Джон Макейн, който бе сред най-яростните противници на изтеглянето на САЩ от Ирак, призова за оставки на цялото ръководство на американските силови структури. Според него трябва да се започне с председателя на Комитета на началник щабовете на американската армия ген. Мартин Демпси и президентската помощничка по националната сигурност Сюзан Райс.

"Трябва ни нов помощник по националната сигурност", заяви Макейн от сенатската трибуна. "Трябва ни нов екип, която разбира какви са интересите на националната сигурност на Америка и се интересува от националната сигурност повече отколкото от политическата кухня", добави политикът.

Той призова в строя да бъдат върнати редица военноначалници, уволнени от Обама, като се започне с ген. Дейвид Петреъс, бивш командващ силите на коалиция в Ирак.

Днес американските ветерани с ужас наблюдават как се превръща в пух и прах това, за което са се сражавали, констатира телевизия Си Би Ес и в. "Ю Ес тудей". Иракската армия, която наброява няколко десетки хиляди души, се разпада под ударите на няколко стотин бойци, демонстриращи средновековна жестокост, включително към жените и децата.

Дори сред политическите съратници на президента има недоволство. Положението е "сериозно и опасно", каза сенаторът демократ Ричард Блументал от сенатската комисия за въоръжените сили. "И за сега не се вижда от страна на администрацията предложения по какъв път да се върви напред", посочи той.

Администрацията изключва връщането на американски войски обратно в Ирак.