Военните, разположени по улиците в Белгия, заради повишеното ниво на терористичната заплаха в страната, са изтощени. Те няма да бъдат в състояние да изпълняват мисията си още дълго. Това заявява представител на един от синдикатите в отбраната, цитиран от местни медии.
По думите му присъствието на военните по улиците и край стратегически обекти има смисъл, защото успокоява хората. Въпреки това то е несъстоятелно. Според синдиката мисията може да продължи още не повече от месец. През това време се предвижда командосите да бъдат заменени от административен персонал на военното министерство.
Подчертава се, че разполагането на един войник на улицата струва по 150 евро на ден. Министерството на отбраната очаква от МВР изплащането на 15 млн. евро, заради необходимостта от изпращането на 1248 военни в помощ на полицията покрай антитерористичните мерки в страната.
Синдикалистът изтъква, че ако бъде взето решение за изтеглянето на войниците и нещо се случи, веднага ще възникне съмнението, че бедата е можело да бъде предотвратена, ако те са били на пост.
В последните дни министърът на вътрешните работи Ян Ямбон коментира, че в нощта, когато в Брюксел беше въведена най-висока степен на готовност за действия срещу "непосредствена заплаха" от атентат, службите са били информирани, че се готви нападение "преди полунощ". Засечено е съобщение между два телефона, в което предполагаеми терористи обсъждат нуждата незабавно да нанесат удар.
Брюксел преживя пет денонощия под максимална тревога от терористичен удар между 21 и 26 ноември. Спряха работа метрото, училищата, яслите, магазините. От 17 ноември, четири дни след едновременните атентати в Париж, Белгия беше поставена в предпоследна степен на тревога за втори път тази година след терористичната атака над "Шарли Ебдо" през януари.