Антитерористичната операция в белгийския град Вервие, предприета миналата седмица, е била подготвяна от 4 декември миналата година, съобщават днес местните медии. Въпреки това редица издания коментират за недоразумения, наблюдавани в хода на разследването на разбитата терористична клетка.
Прокуратурата все още мълчи за подробностите и дали е възможно заподозрян в съучастие с терористите, поставен под електронно проследяване, да бъде обявен за международно издирване, докато стои в дома си в Брюксел.
Медиите допускат, че суматохата е била предизвикана от липсата на време, както и от поредната държавна реформа с прехвърлянето на отговорности между институциите. Така се е стигнало до положението, в което федералната полиция не е поддържала връзка с общинската и не е била информирана от съдебната по досието на този заподозрян.
Младежът, който живее в белгийската столица, е бил освободен наскоро от затвора с електронна гривна, но тази промяна не е била нанесена в съответната база данни. Отделно от това информационните системи на федералната и на съдебната полиция остават несвързани заради липсата на 200 000 евро за тази цел.
Отбелязва се, че поставените на електронно проследяване престъпници са подложени на два режима – при единия гривната им разполага с чип за засичане на местоположението, а в другия тази техническа възможност не съществува. Все още не е изяснено каква е била гривната на посочения заподозрян, който се предаде сам в полицията, след като разбра от интернет, че е издирван в Испания.
В днешни съобщения за пръв път са споменати малките имена и фамилните инициали на двамата разстреляни от полицията в операцията миналата седмица. Ако се съди по инициалите на техните фамилии, отпада версията, че те са били братя. Установено е, че двамата са били жители на кв. „Моленбек” в Брюксел, откъдето произхожда и издирваният и предал се заподозрян.
Младежът, останал жив при полицейския щурм, е бил агент по сигурността, назначен на служба със заповед на министъра на вътрешните работи. Друг от заподозрените съучастници е бил шофьор в градския транспорт в Брюксел. Последният от задържаните досега е работел в магазин за спортни стоки и негови колеги свидетелстват, че е отказвал да общува с жени, а това би било знак за радикалните му религиозни възгледи.
Медиите съобщават, че и след атентатите в Париж се наблюдават случаи, при които пътници от Белгия се отправят към Сирия. На летището в „Шарльороа” в последните дни са били арестувани няколко души с билети за Гърция, заподозрени, че се тръгнали на джихад. Засега уликите срещу някои от тях са признанията им, че четат религиозна литература и се молят.