Новината, че учени от ЦЕРН са открили солидни доказателства за съществуването на „бозона на Хигс” породи гордост, но и неудовлетвореност сред индийската научна общност, пише АФП.
Причината за разтроените индийски учени се крие в наименованието на частицата. Широко известно е, че основната част на името й произлиза от името на ученият, който за пръв път развива теория за съществуването й – Питър Хигс.
Малцина знаят обаче, че другата част от името на частицата – бозон – произлиза от името на малко известният индийски физик Сатиендра Нат Бозе.
Бозе е роден през 1894 г. в град Калкута, Индия, която по това време е част от британската империя. Работи като университетски преподавател в Калкута и Дака.
През 1924 г., Бозе праща свое научно есе на Алберт Айнщайн, в което описва статистически модел, който довежда до откриването на т. нар. Бозе-Айнщайнова кондензация.
Есето също е базата, върху която в последствие са описани двата фундаментални класа субатомни частици – бозоните, както и фермионите, кръстени на италианския физик Енрико Ферми.
Въпреки че няколко учени са получили нобелови награди за работата си с бозоните, самият Бозе никога не е бил награден.
Според Архан Маджумдар, астрофизик в Националния център за основни науки „Сатиендра Нат Бозе” в Калкута, Бозе би бил по-известен, ако откритията му не бяха направени през колониалната ера на Индия.
„Ако Индия беше незавизима страна, той щеше да получи по-голямо признание,” твърди той.
През 1954 г. Бозе получава наградата Падма Вибхушан за приносите си към физиката. Той умира през 1974 г.