Учени от ЦЕРН съобщиха на пресконференция, че са открили нова елементарна частица, чиито свойства съвпадат с тези на дълго търсения „бозон на Хигс” – т.н. „божествена частица”.

През последните 18 месеца, Големия адронен ускорител (LHC) в Женева, Швейцария беше използван, за сблъскване на частици при скорости, доближаващи тази на светлината.

Сблъсъците генерират по-малки частици, които учените наблюдават с надеждата да засекат доказателства за „бозон на Хигс”.

И двата от настоящите експерименти за търсене на частицата в ЦЕРН са дали резултат с достатъчна сигурност, за да бъде официално обявен за ново откритие.

Снимка: cern.ch

Масата на новооткритата частица се равнява на 125.3 гигаелектронволта, което е 133 пъти повече от масата на един протон и съвпада с предполагаемата маса на „бозона на Хигс”.

Според новооткритите резултати, шансът тази частица да не съществува е само 1 на 2 милиона.

Според Джо Инкандела, представител на ЦЕРН, „Резултатите са предварителни, но сигналът, засечен при 125 гигаелентронволта, е драматичен. Това наистина е нова частица.”

Въпреки това предстоят обстойни изследвания, за да бъде потвърдено или отречено дали частицата наистина е „бозонът на Хигс”.

Какво е „бозон на Хигс”и защо откритието му е важно?

Т.нар. „стандартен модел” във физиката е теоретична конструкция, която описва взаимодействията (електромагнитни, слаби и силни) между елементарните частици, изключвайки гравитацията. Всички теории, направени с помощта на стандартния модел, са били потвърдени в експерименти.

Въпреки това, моделът се смята за незавършен, тъй като не обяснява как частици с нулева маса (напр. кварки и електрони) в покой създават маса в материята. Учените смятат, че Хигс бозон „придава” маса на материята.

Снимка: cern.ch

Според теорията, формулирана през 60-те години на ХХ век от физика Питър Хигс, във Вселената съществуват т.нар. енергийни полета на Хигс. Хигс-бозоните се събират около частици, преминаващи през тези полета. Колкото повече бозони се съберат около една частица, толкова по-голяма ще бъде нейната маса.

Намирането на „бозона на Хигс” няма да разреши всички мистерии във физиката, но ще запълни огромна дупка в стандартния модел, смятат учените.

„Бозонът на Хигс”е последната липсваща част от настоящото ни разбиране за фундаменталния характер на Вселената. Не е ултимативното откритие, но по отношение на това, което можем да предскажем за начина, по който работи вселената, частицата ни казва много,” заяви Мартин Арчър, физик от Imperial College London.

„Бозонът на Хигс”понякога е наричан „божествената частица”. Прякорът произхожда от заглавието на книга, написана от нобеловият лауреат Лион Ледърман. Според него обаче, по-подходящото име е „проклетата частица” защото „никой не може да я намери”.