Българският посланик в Германия Ради Найденов критикува дебатите около социалния туризъм от България и Румъния, предаде ДПА. "Който следва предразсъдъците и използва популистки аргументи вреди на европейската идея като цяло и по този начин - на всички нас", посочва посланикът пред в. "Велт", цитиран от БТА.

Отварянето на европейския трудов пазар за граждани на двете страни от 1 януари 2014 година няма да бъде последвано от голяма вълна български имигранти към Германия, уверява Найденов. При влизането си в Европейския съюз през 2007 година България и Румъния изпълниха всички изисквания за присъединяване и приеха дълъг преходен период от седем години, пояснява дипломатът.

По-малко от ден преди вдигане на ограниченията пред българите и румънците на европейския трудов пазар темата остава актуална и в британските медии. Ще ни залее нова вълна от мигранти, за което никой от нас във Великобритания не е гласувал, пише британският в. "Експрес". Защо България и Румъния искат да приемем техните роми, допълва в друга статия изданието, прогнозирайки, че към Великобритания ще се насочат именно роми от двете най-бедни страни членки на ЕС.

Българите и румънците ще дойдат във Великобритания, защото това е най-доходоносната страна в ЕС за тях, подчертава в трета статия вестникът. Румънец или българин, който живее сам, ще спечели във Великобритания почти 5 пъти повече пари отколкото във Франция и Германия, дори и ако получава средната за страната заплата. Женен работник с две деца ще бъде пък 6 пъти по-богат във Великобритания отколкото в Италия или Испания благодарение на такива облаги като данъчните кредити, допълва изданието

От утре българите и румънците ще могат да работят свободно в целия Европейски съюз, припомнят световните агенции. Договорите на България и Румъния за присъединяване към ЕС даваха право на старите 15 държави членки на Съюза да наложат ограничения за срок от не повече от 7 години пред достъпа на граждани на България и Румъния до трудовите им пазари.