Кризата с бежанците в Европа се задълбочава. Австрия въведе граничен контрол по унгарската граница в полунощ. В помощ на полицейските служители ще бъдат включени 500 войници.
"С тази мярка искаме да поставим ясен сигнал", заяви министърът на вътрешните работи на Австрия Йохана Микл-Лайтнер.
"Желанието ни е да се върнем към нормален режим на влизане в страната, с ред и интензивен контрол, като това допринесе за общоевропейското решение на проблема, продължи тя.
Засега мярката се въвежда по унгарско-австрийската граница, но ще се наблюдава потокът на мигрантите и правителството има готовност в случайна обособяване на нови бежански коридори да въведе мярката и по границите на Австрия с други държави, например Словения или Италия.
Микл-Лайтнер заяви, че не се предвижда връщане на мигранти в Унгария, но при строгия контрол ще бъдат връщани бежанци, регистрирани в други държави, като пример тя посочи България или Румъния.
Междувременно Сърбия пренасочи автобусите с мигранти към Хърватия вместо Унгария.
При преминаването си през Хърватия мигрантите са застрашени да попаднат на мини, останали от войните на Балканите през 90-те години на миналия век. Опасността се увеличава от факта, че те не могат да прочетат предупредителните знаци.
Хиляди са на границата между Сърбия и Унгария
На сръбско-унгарската граница вече са се събрали около три хиляди бежанци. Те заплашват да влязат на унгарска територия със сила.
Сърбия в никакъв случай няма да използва сила срещу бежанците, преминаващи през нейна територия, увери вътрешният министър Небойша Стефанович, цитиран от ТАСС.
Той посети гранично-пропускателния пункт "Хоргош-1", където са се струпали няколко стотици мигранти, пътят на които беше блокиран от Унгария. Те посрещнаха министъра с аплодисменти и възгласи "Сърбия, Сърбия".
Министърът съобщи пред медиите, че днес планира да обсъди с унгарските си колеги какво може да се направи в тази ситуация. Той подчерта, че Белград не може да реши сам проблема за преминаването на границите. "Разбираемо е намерението на тези хора да стигнат до Евросъюза и да поискат там убежище. Нито сръбската полиция, нито държавата по никакъв начин няма да им създава пречки. Точно обратното, ще им помогнем и в никакъв случай няма да използваме против тях сила", увери Стефанович.
Вътрешният министър подчерта, че Сърбия се опитва да предостави на бежанците храна, вода и лекарства, за да облекчи престоя им в страната.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини призова лидерите на страните-членки на Европейския съюз да осигурят защита на бежанците.
Днес се очаква като извънредна точка разселването на 120 хиляди мигранти да бъде обсъдено от евродепутатите в Брюксел.
На заседанието си в понеделник министрите на вътрешните работи не постигнаха единно становище по въпроса.