След седмици предупреждения унгарските власти спряха т.нар. бежанска магистрала към Западна Европа. На пътя между сръбското погранично село Хоргош и унгарското Рьоске, където е разположен граничният контролно-пропускателен пункт, е разположена преместваема ограда.
4-метрови огради и кордон от унгарски гранични полицаи блокират пътя на стотиците бежанци на прага на Европейския съюз. Мястото е официален граничен пункт и според уверенията на унгарските власти след регистрация мигрантите трябваше да преминават.
Така в ничията земя между Сърбия и Унгария в момента има няколко стотин бежанци и мигранти. В буферната зона все още няма осигурени храна, вода или хуманитарна помощ.
Трудно е да си представи човек, че в XXI век в Европа ще виждаш това - бодлива тел, огради, деца, бебета дори, без каквото и да е човешко отношение, коментира сръбският социален министър Александър Вулин.
Според новото унгарско законодателство бежанците ще могат да преминават в територията на Шенген само на официален контролно-пропускателен пункт и при две условия: да се регистрирали като търсещи убежище в Белград и да оставят пръстови отпечатъци си в Унгария.
Това е процедура, която повечето от бежанците избягват от страх, че може да бъдат върнати отново в първата регистрирала ги страна, която е част ЕС.
Войската вече официално пази границите на Унгария, а властите се заканиха, че ще арестуват всеки, които опита да премине нелегално или повреди новоизградената ограда. Заплашиха и с депортация на нелегалните имигранти.
От своя страна сръбските власти заявиха, че няма как друга държава да депортира в страната им хора, които не желаят да остават в Сърбия. Така съдбата на всички, блокирани в ничията земя, е неясна.
„Това, което виждаме, е огромен брой бежанци, който се опитват да влязат в Унгария и не знаем какво ще се случи в следващите часове, защото нямаме никаква комуникация с другата страна”, каза Мелита Шунич от Върховния комисариат по бежанците към ООН.
Официално унгарските власти заявяват, че пропускат през пешеходен пункт до международната магистрала мигранти с документи. На практика обаче почти никой не е допуснат да премине.
Напрежението ескалира, а хората заплашват с гладна стачка.