Активността на изборите за Европейския парламент, които се проведоха в 27-та държави от ЕС между 6 и 9 юни, е 51,01%, съобщава АФП, цитирана от БТА.

Избирателната активност е съвсем малко по-висока отколкото на предишния евровот – през 2019 г., когато беше 50,66%.

Тенденцията е положителна в сравнение с началото на този век, когато гласуваха между 40 и 50 процента от избирателите в ЕС.

Активността все пак е доста по-ниска от тази на първите преки избори за Европейски парламент – през 1979 г., когато е достигнала почти 62%.

Има обаче големи разлики в активността между отделните държави. Избирателната активност е била най-висока в Белгия – 89,2%, и в Люксембург – 82,3%.

 

Гласуването в тези две държави основателки на Европейския съюз наистина е задължително, но това не е достатъчно, за да бъде обяснено високото равнище на гражданско съзнание, посочва АФП.

Агенцията припомня, че гласуването е задължително и в България и Гърция, но там активността е била съответно само 33,8% и 41,4%

Активността е била висока в Малта – 73%, Германия – 64,8%, и Унгария – 59,3%.

На другия полюс са Хърватия, където са гласували едва 21,3%, и Литва – 28,4% (спадът е с 25,1% спрямо предходните избори).

Избирателната активност се е увеличила в Унгария, Кипър и Словения.

Много повече хора са отишли до избирателните секции и в Словакия – с 11,6% до 34,4%. Тя беше една от страните с най-ниска активност, а и беше разтърсена миналия месец от покушението срещу премиера Роберт Фицо.

Гледайте във видеото как се разпределят местата в Европейския парламент!