12 години след аварията в японската централа „Фукушима“, довела до изпускането на радиация, фермерът Джиничи Абе успява да изкара печалба от своите оризища в някога разцъфтяващия град Намие.

Здравните власти са забранили продукцията му да бъде консумирана заради опасения. Въпреки това 85-годишният фермер успява да намери нов купувач, отглеждайки ориз не за ядене, а за превръщането му в пластмаса, предава Ройтерс.

Снимка: Reuters

„Исках да дам своя принос срещу пластмасовите отпадъци, както и да участвам в реконструкцията на Намие“, сподели Джиничи Абе.

Снимка: Reuters

В Намие преди 2011 година са живели над 21 хил. души. След цунамитата и аварията сега са останали около 2 хил. жители. Повратна точка за тях се оказва 2022 година, когато в града отваря нова компания.

Снимка: Reuters

Тя комбинира ориз и пластмасови частици. След температурна обработка произвежда пелети с 50% или със 70% съдържание на ориз.

Пелетите се изпращат на други компании, които произвеждат нисковъглеродни пластмасови изделия. Продукцията се ползва в ресторанти и магазини за сувенири.

„Не знам колко време ще отнеме на Намие, но съм сигурен, че нещата ще се подобрят", казва Джиничи Абе.