11 държави от Г-20 подкрепят идеята за "твърд отговор" на употребата на химическо оръжие в Сирия. Това гласи окончателният документ от срещата на 20 най-развитите държави в Санкт Петербург. Русия и САЩ остават на противоположни позиции.
Малко над половината от лидерите на Г-20 осъждат случилото се в Сирия в края на август. И макар че в заключителния документ от срещата не се говори за нанасяне на военни удари, те се четат между редовете.
”Над 1400 души загинаха. Над 400 от тях бяха деца. Това не е нещо изфабрикувано. Това не е нещо, което използваме като оправдание за военна намеса. Както казах снощи, не са ме избирали, да започвам войни, а за да ги приключвам”, заяви Барак Обама.
„Всичко свързано с така нареченото използване на химическо оръжие е провокация от страна на бунтовниците, които разчитат на помощ отвън. На помощ от онези държави, които поначало ги подкрепяха”, коментира пък Владимир Путин.
Въпреки спекулациите, отменената предварителна среща и коментарите за нова студена война, Путин и Обама седнаха да поговорят. Размяната на мнения продължи 20 минути. Това е с 5 минути повече от рекордно кратката среща на Путин с украинския президент Виктор Янукович през юли. След нея Москва започна необявена търговска война с Киев.
„Повечето от хората в тази зала приемат нашия извод, че Асад и неговото правителство са отговорни за употребата на химическо оръжие. Това очевидно се оспорва от президента Путин, но ако разпитате лидерите, ще видите, че повечето са на мнение, че режимът на Асад е го е използвал”, разясни американският президент.
„Нека ви припомня, че прилагането на сила срещу независима държава е допустимо само при самозащита. А както знаем, Сирия не напада Съединените щати”, контрира руският държавен глава.
Обама остава решен да удари Сирия, но и Русия праща свои военни кораби в региона. Развръзката се очаква идната седмица.