Учители в частна музикална школа са без заплати вече втори месец. Част от родителите са предплатили уроци до края на годината, но от известно време не могат да се свържат с управата му. Единият от клоновете вече бил затворен. Пред bTV обаче управителят обясни, че е жертва на измамна схема за отнемане на бизнеса му.

Елена Христанова работи в Музикално училище „Мелодия“ от 1 година, но от няколко месеца не получава заплата.

„Декември месец започна да се усеща тази липса от страна на нашия работодател. Той започна да не идва редовно в школата, да не обръща внимание и да не проследява процеса на работа. Започнахме оттогава да му се обаждаме и пак като сега спря да отговаря на съобщения и позвънявания. Ние бяхме много неспокойни, защото дойде и първото забавяне на нашата заплата и проблемите започнаха именно от това“, разказва тя.

„Първо започнаха да намаляват часовете, които можехме да си запазваме уроци. Преподавателят, при който ходеше дъщеря ми напусна без предизвестие. Вчера разбрах от друг родител какво се случва в школата, като самия собственик на школата не съм го виждала от няколко месеца“, казва Йорданка Ефтимова, родител на едно от децата в школата.

Екип на bTV направи многократни опити да се свърже с управителя Илиян Станоев. Освен по телефона, потърсихме управителя и в другия клон на школата, но отново не го открихме. Оказа се, че и той не работи.

 

Снимка: bTV

Екипът ни получи писмената позиция на Илиян Станоев, в която той твърди, че помещенията на музикалното училище са запечатани. Казва още, че там е останало цялото му оборудване, включително и касата с част от парите за учителски заплати.

„В момента съм на улицата, без дейност, без оборудване, от което да мога да реализирам средства и без дадените пари в заем, с които да платя на служители последните заплати. Не съм излъгал никого, напротив станах жертва на схема за отнемане на бизнес. Жалко, че това в България е толкова лесно постижимо в рамките на няколко дни“, пише той.

Станоев твърди, че е подал жалби в полицията и прокуратурата по случая.

„Случаи има много такива. Два са пътищата на работниците да получат своите възнаграждения. Сигнал до Инспекцията по труда за извършване на проверка и задаване на предписания работодателят да изплати заплатите. В случая ако не се изплатят тези трудови възнаграждения или не бъде открит работодателя, да се подадат искове в съда“, съветва Николай Стоянов, адвокат по трудово право.

„Вече пореден месец Илиян, така се казва нашият шеф, както той към нас не си изпълнява задълженията, така и към хазяйката – с наем, с консумативи и тя вече взе решение да го прогони. Тя собственоръчно е сменила ключалката и е предприела съответните мерки, но от него следа няма“, казва учителката Елена.

Собственичката на помещението не пожела да застане пред камера, но обясни пред bTV, че Илиян Станоев системно не е плащал задълженията си, нарушавал е договора за наем многократно и е бил „неоткриваем“ в последните месеци. 

„Ако говорим за измама това е престъпление в наказателния кодекс, но по-скоро тук считам, че нямаме данни за извършена измама по-скоро имаме накърняване на трудовите права“, казва адвокат Стайнов.

Снимка: bTV

Активност в сайта на школата посочва, че на родителите няма да им бъдат върнати парите, но ще бъде удължен периода на обучение. Част от тях планират да съдят школата, а от Главна инспекция по труда започнаха проверка по случая.