„Хората, които бяхме пряко атакувани от Ивелин Михайлов с конкретни обвинения, лъжи и клевети, преминахме полиграфско изследване, плюс една нова форма на изследване с изкуствен интелект. Той твърдеше, че някои от водещите партии - ГЕРБ и ДПС, ни е упражнявал натиск и ни е било платено, за да подкрепим мандат на ГЕРБ. Няма да е лошо и той да се яви на детектор на лъжата“.

Това каза в „Тази сутрин“ независимият депутат Виктория Василева, която напусна партия „Величие“.

В студиото тя показа резултати от детектор на лъжата - нейните, както и тези на Дарин Георгиев, Етиен Леви и Георги Куков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Част от въпросите в изследването са:

  • Ти получи ли облаги, за да напуснеш партия „Величие“?
  • Ти контактуваш ли с лица от посолства на чужди държави срещу облаги?
  • Някой карал ли те е да подкрепиш кандидатурата на Рая Назарян за председател на парламента?
  • Някой упражнявал ли ти е натиск, за да подкрепиш мандат на ГЕРБ?

Снимка: bTV

„Нито сме получавали пари, за да подкрепяме мандат на ГЕРБ, нито някой е упражнявал натиск върху нас за каквото и да било“, каза Василева.

Заключението на полиграфа е, че „не е установена значима психо-физиологична активност реактивност от страна на изследваното лице“.

Виктория Василева каза, че никога не е била във „Величие“, въпреки че е избрана с листата на партията.

„Не мога да кажа какво се е случило там. Не съм била член, бях поканена от г-н Марков да се включа в кампанията и в изборите за 50-ото Народно събрание. Нито познавам тяхното ръководството, нито процесите, които са текли вътре в самата партия. Познавах ги, доколкото се запознах с хората, които бяха в листите и с които трябваше да бъдем екип в парламента. Харесаха ми идеите и винаги съм твърдяла, че не съм заставала зад конкретни личности, а зад каузи и зад идеи“, каза Василева.

По думите ѝ въпросните идеи е трябвало да бъдат реализирани от депутатите в парламента, а не от „хора, които стоят извън и дават разпореждания по телефона“.

„За разлика от тях, ние разсъждаваме много по-практично и прагматично. За нас е по-важно какво искат хората, които са ни избрали, а не какво иска един самоназначил се човек, който управлява хората дистанционно. Говорили сме за развитие на ядрената енергетика плюс АЕЦ „Белене“, но никога не е поставян въпросът да бъде строен заедно с Украйна. Не знам откъде дойде тази идея, тя е толкова необмислена, екстравагантна и невъзможна“, отбеляза тя.

Виктория Василева беше депутат в ПГ на ИТН в 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание. По думите ѝ пътищата им са се разделили тъй като са се разминали „в представите си как трябва да бъде правена политиката“. Сега обаче вижда промяна.

„Виждам, че има някакви наченки на подобрение в ИТН. Вече не са в ролята на ултимативно предлагащите решения, а са хора, които търсят диалог. Това е много добро начало, но имат да извървят още много дълъг път. Дали вярвам в тяхната искреност няма абсолютно никакво значение, важното е дали те вярват и това ще си проличи, когато се премине в следващия етап след обсъждането на приоритетите, когато започнат да бъдат обсъждани конкретните личности“, каза тя. 

На срещата с ИТН хората около Николай Марков и Виктория Василева откриха общи допирни точки. По думите на Василева разговорът е бил много практичен и добър.

„Приехме поканата за среща с ИТН и подкрепихме тяхното желание да се търси някакъв компромис и съгласие. Винаги съм вярвала, че ако първият мандат е политически, а вторият е на възможния компромис, то третият е задължително държавническият, където наистина трябва да се види дали има такова мислене в партиите. С колегите от ИТН обсъждахме приоритетите, които те са набелязали и предложихме наши. Бяха обсъждани политики и приоритети, не конкретни фигури. За нас също е важно кои фигури ще бъдат предложени, за да изпълнят приоритетите,  предложени от ИТН“, обясни Василева.

По думите ѝ оттук насетне едното крило на „Величие“ ще решава как и под каква форма ще продължава. На въпрос дали е възможен нов политически проект тя каза: „Всичко е възможно, нищо не трябва да бъде изключвано“.