Мащабна операция срещу българска криптобанка, оперирала с 94 милиарда долара. Над 300 служители от спецслужбите у нас работят по разследване, свързано с виртуални валути, пране на пари и тероризъм.

„Крипто“ нека да бъде, но банка не е, защото не е регулирана. Може да е борса, но не е банка. Също не е валута. Ако кажем „високорисков актив“, всичко си идва на мястото. Тази нова нерегулирана среда привлича хора с не толкова чисти намерение“, обясни в „Тази сутрин“ финансистът Левон Хампарцумян.

„2022 година е най-лошата за хора с нормални пари. Банките не дават лихви, а борсите паднаха с 15% масово. Ако на този фон ти даваш 15-20%, това е чудо, което говори за страшен интелект, или има елемент на надценяване на възможностите“, добави той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Един от основните проблеми в търговията с криптовалути е, че няма ясни регулации. За страната има един акт от 2018 година на БНБ, който забранява на банките да превеждат или оперират със сметки на крипто. Има и акт на НАП, че доходите трябва да бъдат обложени с данъци“, допълни Павел Георгиев, зам.-председател на Асоциацията на етичните хакери.

„Нещо, което изглежда много сладко, не е хубаво. Основните жертви на тези операции или ощетените не са българи“, обясни той.

„Криптопазарът е нерегулиран. Там, където става замяната на криптоактиви с реални пари, трябва да бъде регулиран. Замяната на криптоактиви трябва да остане нерегулиране“, коментира Димитър Ганчев, зам.-председател на Интернет общество.

„Спорът с американските регулатори е дали набирането на депозити в крипто, а не в пари, е банкова дейност и дали са депозити в класическия смисъл на думата. Осем щата решиха, че това е банкова дейност и им я забраниха“, уточни той.